Barbara Dallosová Správy Zo zahraničia

Nobelova cena za mier pre Zelenského? Komisia reaguje a vysvetľuje DÔVODY

Na Nobeovu cenu sú tento rok nominovaní napríklad bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská či pápež František. Skupina európskych politikov by si po ich boku predstavovala aj Volodymyra Zelenského.

Ilustračný obrázok k článku Nobelova cena za mier pre Zelenského? Komisia reaguje a vysvetľuje DÔVODY
Zdroj: TASR/AP

Meno ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského patrí po vypuknutí vojny k najskloňovanejším na svete. Líder vo svojich pravidelných prejavoch stále ubezpečuje, že sa zostáva na Ukrajine so svojím ľudom a v žiadnom prípade sa nechystá odísť do bezpečia. Týmto prístupom si získal mnoho obdivovateľov na Ukrajine ale aj za jej hranicami.

Zelenskyj tiež opakovane žiada západ o pomoc. Tá zatiaľ prichádza väčšinou formou odsúdenia ruskej invázie.

List s prosbou

Najnovšie vznikla iniciatíva, výsledkom ktorej mala byť nominácia Volodymyra Zelenského na Nobelovu cenu za mier. List podpísalo 36 európskych politikov z krajín ako Nemecko, Veľká Británia, Švédsko, Bulharsko, Holandsko, Estónsko, Rumunsko a Slovensko. Za Slovensko podpísal výzvu europoslanec Ivan Štefanec.

Hoci nominácie na Nobelove ceny sa uzavreli už ešte 31. januára tohto roka, podpísaní lídri sa obrátili na výbor pre udeľovanie cien s prosbou, aby tento termín predĺžila do konca marca.

Iniciátori v liste opisujú Zelenského ako „vzdorovitého a demokraticky zvoleného prezidenta.“

„Sme svedkami odvahy ukrajinského ľudu odolávať vojne, ktorú proti nim vedie Ruská federácia. Statoční ukrajinskí muži a ženy bojujú za zachovanie demokracie. Veríme, že je čas ukázať Ukrajincom, že svet je na ich strane,“ píše sa ďalej v liste.

Komisia reaguje

Oneskorená nominácia sa dostala na stôl kompetentným v nórskom Nobelovom inštitúte. Podľa portálu LadBible jeho riaditeľ Olav Njolstad zdôraznil, že výbor opätovne nezačne nominačný proces, keďže už bol ukončený. Portál sa odvoláva na informácie z agentúry TASS.

„Výbor jednoducho nemôže predĺžiť termín nominácie na Nobelovu cenu za mier, ktorý uplynul 31. januára,“ cituje web Njolstada.

Medzi osobnosťami, ktoré tento rok nominovali na Nobelovu cenu za mier, sú napríklad britský prírodovedec David Attenborough, bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská, väznený kritik Kremľa Alexej Navaľnyj či pápež František.

Cena za slobodu myslenia?

Ivan Štefanec v utorok tiež navrhol na udelenie tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v europarlamente, pripomenul, že zákonodarný zbor EÚ každoročne udeľuje Sacharovovu cenu za slobodu myslenia ako najvyššie ocenenie Únie za prácu v oblasti boja za ľudské práva.

„V súvislosti s bezprecedentnou situáciou ruskej invázie na Ukrajinu som sa spolu so svojou českou kolegyňou Michaelou Šojdrovou rozhodol iniciovať návrh na tohtoročnú Sacharovovu cenu pre ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ uviedol Štefanec.

Podľa jeho slov preukazuje Zelenskyj počas ruskej invázie jasný postoj pri obrane vlasti a národa, pričom sa vzoprel diktátorskému režimu, ktorý sa neštíti zabíjať nevinných civilistov z ideologických dôvodov.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM