Ilustračný obrázok k článku Nové rozdelenie Slovenska: Šestnásť OKRESOV je na pokraji čiernej farby! KTORÉ to sú?
Zdroj: Milan Hanzel/Dnes24.sk

Nové rozdelenie Slovenska: Šestnásť OKRESOV je na pokraji čiernej farby! KTORÉ to sú?

Od pondelka (11. októbra) bude na mape Slovenska znovu viac okresov v bordovej farbe. Tá je len krok od čiernej, ktorá by podľa COVID automatu znamenala pre neočkovaných "katastrofu".

han Zo Slovenska
han Zo Slovenska

Nové rozdelenie Slovenska: Šestnásť OKRESOV je na pokraji čiernej farby! KTORÉ to sú?

Od pondelka (11. októbra) bude na mape Slovenska znovu viac okresov v bordovej farbe. Tá je len krok od čiernej, ktorá by podľa COVID automatu znamenala pre neočkovaných "katastrofu".

Ilustračný obrázok k článku Nové rozdelenie Slovenska: Šestnásť OKRESOV je na pokraji čiernej farby! KTORÉ to sú?
Zdroj: Milan Hanzel/Dnes24.sk

Od pondelka 11. októbra bude v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, 16 okresov. Červených okresov bude 43, oranžových 20. Vláda SR na svojom štvrtkovom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Ďalšie aktuálne témy

Chcete vedieť, do ktorej farby patrí váš okres?

Kliknite SEM

Čo platí pre bordové okresy?

Rúška a respirátory

V bordových okresoch je povinné nosenie respirátora v interiéri a rúška v exteriéri pre vzdialenosť menšiu než 2 m. Pre nosenie rúšok a respirátorov platí niekoľko výnimiek, ako napríklad deti do 6 rokov či osoby s rôznym rozsahom postihnutia.

Interiéry, reštaurácie

V bordovej fáze majú do interiérov reštaurácií, barov či kaviarní povolený vstup len kompletne zaočkovaní. Aj to len vtedy, ak sa prevádzka rozhodne pre takúto možnosť. Pri stole môžu byť maximálne 4 osoby alebo členovia domácnosti. Rozostupy medzi stolmi musia mať 2 metre. Terasy bez obmedzení.

Ak by zvolili režim OTP, do interiéru sa už nedostane nik, povolený je len okienkový predaj a rozvoz, exteriér by však bol v tejto voľbe bez obmedzení.

Ak by sa rozhodla prevádzka pre režim Základ, povolený by mali len okienkový predaj a rozvoz bez možnosti prevádzkovať terasu.

TAXI, galérie

Pre taxi služby v bordových okresoch platí, že v jednom rade môžu byť maximálne dve osoby vrátane vodiča. Rúško v taxi už nestačí, potrebný je respirátor, pravidelné vetranie a dezinfekcia po každom klientovi.

Kompletne zaočkovaní sa do múzeí, galérií, výstavných siení či knižníc v bordových okresoch dostanú bez obmedzení. Pre režim OTP platia individuálne prehliadky, maximálne 1 osoba na 15 m2. V režime základ je vstup zakázaný.

Ubytovanie

Ubytovacie zariadenia pre kompletne zaočkovaných sú bez limitu. Pre režim OTP platí, že na jednej samostatnej izbe môžu byť maximálne dve dospelé osoby zo spoločnej domácnosti alebo členovia jednej domácnosti. Reštaurácie majú povolený okienkový predaj a terasy s dvoj-metrovými rozstupmi medzi stolmi s otvorenými minimálne 50% stien.

Ubytovanie pre základný režim je zakázané.

Obrady (sobáše, krsty, pohreby)

Obrady sú povolené s podmienkou dodržania kapacity pre jednotlivé protokoly. V režime základ je maximum 6 osôb s povinným zoznamom účastníkov. V režime OTP môže byť obrad zaplnený na 25 %, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 50 osôb, takisto s povinným zoznamom účastníkov. V režime kompletne zaočkovaní môžu obrady fungovať bez limitných obmedzení a však so zoznamom.

Svadby, kary, oslavy, večierky

Spomenuté podujatia sú povolené len v režimoch OTP a kompletne zaočkovaní. Pre OTP platí kapacitné obmedzenie maximálne 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri s povinným zoznamom účastníkov. V režime kompletne zaočkovaní je to maximálne 50 ľudí v interiéri a 80 v exteriéri, rovnako s povinným zoznamom zúčastnených.

Avšak ak sa tieto akcie konajú v prevádzkach verejného stravovania, povolené sú len pre kompletne zaočkovaných, pričom sa jej môže zúčastniť maximálne 20 osôb s povinným zoznamom účastníkov.

Bohoslužby

Pre bordové okresy platí, že na bohoslužbách sa bez obmedzení, avšak s povinným zoznamom účastníkov, smú zúčastniť len plne zaočkované osoby. V režime OTP sa priestor smie zaplniť na maximálne 25% kapacity a maximálne 50 osôb. V režime základ maximálne 1 osoba na 15 m2, ale ak je plocha menšia ako 90 m2 tak sa bohoslužby smie zúčastniť maximálne 6 osôb.

Fitness

Povolené je len pre kompletne zaočkovaných s dodržaním max. 20 osôb alebo 15 m2 na osobu.

Bazény a plavárne

Kompletne zaočkovaní smú priestor bazénu či plavárne zaplniť na maximálne 25%. V režime OTP tu môže byť maximálne 10 osôb, v režime základ platí zákaz.

Aké sú opatrenia v červených a oranžových okresoch, nájdete na ďalšej strane.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín