Ilustračný obrázok k článku Obedy ZADARMO alebo daňový BONUS? Pozrite, v ktorom prípade prídete o peniaze!
Zdroj: TASR/František Iván

Obedy ZADARMO alebo daňový BONUS? Pozrite, v ktorom prípade prídete o peniaze!

Ústredie na svojej webovej stránke podrobnejšie informuje, pre ktoré deti je možné poskytnúť dotáciu na stravu.

Aktualizované Zo Slovenska
Aktualizované Zo Slovenska

Obedy ZADARMO alebo daňový BONUS? Pozrite, v ktorom prípade prídete o peniaze!

Ústredie na svojej webovej stránke podrobnejšie informuje, pre ktoré deti je možné poskytnúť dotáciu na stravu.

Ilustračný obrázok k článku Obedy ZADARMO alebo daňový BONUS? Pozrite, v ktorom prípade prídete o peniaze!
Zdroj: TASR/František Iván

Upozornil na to odborník v oblasti daní a odvodov a niekdajší štátny tajomník ministerstva práce Jozef Mihál na sociálnej sieti, odvolávajúc sa na usmernenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Pre koho je dotácia?

Ústredie na svojej webovej stránke podrobnejšie informuje, pre ktoré deti je možné poskytnúť dotáciu na stravu. Ide o deti v poslednom ročníku materskej školy, ktoré ešte nedovŕšili šesť rokov veku, keďže na tieto deti nie je možné uplatniť si zvýšený daňový bonus pre vek dieťaťa. Majú však nárok na tzv. dvojnásobný daňový bonus.

Ďalej je možné poskytnúť dotáciu na stravu deťom vo veku od šesť do 15 rokov (škôlkari v poslednom ročníku a žiaci základných škôl, pozn. TASR), a to v prípade, ak žijú v domácnosti, ktorej členovia si neuplatnili alebo si nemohli uplatniť v zmysle zákona o dani z príjmov nárok na zvýšený daňový bonus. Do tejto klasifikácie v praxi spadajú napríklad poberatelia dôchodkov či nezamestnaní.

„Upozorňujeme, aby rodičia tejto kategórie detí (od 6 do 15 rokov), ktorí majú nárok na uplatnenie si zvýšeného daňového bonusu, uprednostnili uplatnenie si tohto daňového bonusu, keďže, ak sa na dieťa poskytne dotácia na stravu, zanikne im nárok na akýkoľvek daňový bonus úplne,“ zdôraznilo ústredie na svojom webe.

Buď jedno, alebo druhé

Nárok na dotáciu na stravu majú tiež žiaci základných škôl, ktoré už dovŕšili 15 rokov (napríklad prepadli, pozn. TASR), keďže ani na tieto deti nie je možné uplatniť si zvýšený daňový bonus, iba ten základný.

„Nárok na poskytnutie dotácie na stravu podľa zákona o dotáciách preukazuje zákonný zástupca dieťaťa zriaďovateľovi čestným vyhlásením, a to nezávisle od veku dieťaťa, t.j. povinnosť predloženia čestného vyhlásenia sa vzťahuje aj na zákonných zástupcov detí, ktoré nedovŕšili šesť rokov veku a sú v poslednom ročníku materskej školy, resp. deti, ktoré dovŕšili 15 rokov veku,“ uzavrelo ústredie.

Rodičia detí teda majú možnosť vybrať si medzi „obedom zadarmo“ alebo daňovým bonusom. Rodičia, ktorí nárok na zvýšený bonus majú, ale neuplatnia si ho, prídu aj o ten základný, ktorý Mihál vo svojom statuse vyčíslil na 23,22 eura mesačne.

Zvýšený daňový bonus ako náhrada za obedy zadarmo je v sume 39,47 eura mesačne.

Ilustračné foto, TASR

Ako ušetriť?

Vyššia mzda

Aktualizované 10:16 Práve v týchto dňoch začnú zamestnávatelia vyplácať rodičom mzdu, ktorá bude vyššia o zvýšený daňový bonus. Ten je náhradou za klasické „obedy zadarmo“ pre pracujúcich rodičov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská. „Prakticky tak financujeme stravu pre deti aj počas prázdnin,“ skonštatovala.

„Tak ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sľúbil, nárok na pomoc vo forme obedov zadarmo alebo zvýšeného daňového bonusu bude mať v novom školskom roku každé dieťa vo veku od šiestich do 15 rokov,“ dodala Rovenská.

Hovorkyňa tak reagovala na otázku, či plánuje ministerstvo nejakým spôsobom ošetriť to, že ak rodičia detí od šesť do 15 rokov majú nárok na zvýšený daňový bonus, ale vyberú si dotáciu na stravu, zaniká im nárok aj na základný daňový bonus.

Upozornil na to odborník z oblasti daní a odvodov Jozef Mihál odvolávajúc sa na usmernenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pripomenula, že rezort delením na nárok na zvýšený daňový bonus alebo nárok na dotáciu na stravu vyriešil problém s existenciou skupiny rodičov, ktorá nemala nárok na zvýšený daňový bonus – pre ich deti ostávajú obedy zadarmo.

„Platí, že ak je dieťa v hmotnej núdzi alebo navštevuje školu, kde je viac ako 50 % detí v hmotnej núdzi, alebo majú rodičia príjem nižší, ako je životné minimum, také dieťa má nárok na obedy zadarmo a zároveň jeho pracujúci rodičia na zvýšený daňový bonus,“ zdôraznila hovorkyňa.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín