han Zo zahraničia

OSTRO SLEDOVANÉ prezidentské voľby: Francúzi sa rozhodujú medzi Macronom a Le Penovou

V nedeľu o ôsmej hodine ráno sa vo Francúzsku otvorili volebné miestnosti. Začalo sa tak druhé kolo prezidentských volieb.

Ilustračný obrázok k článku OSTRO SLEDOVANÉ prezidentské voľby: Francúzi sa rozhodujú medzi Macronom a Le Penovou
Zdroj: TASR/AP

V druhom kole volieb sa stretnú súčasný centristický prezident Emmanuel Macron a nacionalistická politička Marine Le Penová. Macron získal v prvom kole, ktoré prebehlo 10. apríla, 27,8 percenta hlasov, zatiaľ čo Le Penová 23,1 percenta.

Podľa posledných prieskumov publikovaných pred moratóriom si súčasný prezident stále udržuje náskok nad svojou protikandidátkou.

Niekoľko prieskumov

Prieskum, ktorý v piatok večer vykonali pre denník Le Monde spoločnosti Ipsos a Sopra-Steria, prognózuje Macronovi 56,5 percenta a Le Penovej 43,5 percenta hlasov.

Politológ Bernard Dolez z Univerzity Sorbonne sa pre TASR vyjadril, že v druhom kole bude rozhodujúca volebná účasť a rozhodnutie voličov ľavičiara Jeana-Luca Mélenchona, ktorý v prvom kole skončil na treťom mieste, tesne za Le Penovou.

Mélenchon pred druhým kolom vyzval svojich stúpencov, aby nevolili Le Penovú, avšak podporu Macronovi nevyjadril. Mélenchonovi voliči preto čelia neľahkej voľbe: buď odovzdajú svoj hlas Macronovi, ktorý sa u francúzskej ľavice neteší obľube, alebo sa na voľbách nezúčastnia a otvoria tak cestu k moci Le Penovej. Podľa nedávneho prieskumu mieni voliť Macrona len zhruba tretina Mélenchonových stúpencov, píše server Euronews.

Takmer 50-miliónov

Agentúra IFOP v piatkovom prieskume odhadla volebnú účasť na 74,5 percenta, čo je o vyše percento viac než v prvom kole. Svoje hlasy môže odovzdať 48,7 milióna francúzskych voličov.

Voliť bude možné až do 19.00, vo väčších mestách až do ôsmej hodiny večer. Do 20.00 trvá volebné moratórium, potom budú média publikovať prvé exit polly. Oficiálne výsledky by mali byť zverejnené ešte v nedeľu večer.

Výsledok volieb sa vzhľadom na euroskeptické a krajne pravicové názory Marine Le Penovej s napätím očakávaný aj na medzinárodnej scéne. Prieskumy zverejnené vo štvrtok a piatok – po stredajšej televíznej diskusii – svedčia o tom, že Macron by mohol získať 55,5 – 57,5 percenta hlasov, zatiaľ čo Le Penovej podpora sa pohybuje medzi 42,5 a 44,5 percentami.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM