Politika

Pellegrini víta rast platov učiteľov, ale čo ďalší ľudia? Potrebujú OKAMŽITÚ pomoc, tvrdí

Premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič predstavili výsledky vyjednávaní s odbormi. Šéf strany Hlas-SD však nevidí úprimnú snahu kabinetu.

Ilustračný obrázok k článku Pellegrini víta rast platov učiteľov, ale čo ďalší ľudia? Potrebujú OKAMŽITÚ pomoc, tvrdí
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Mimoparlamentný Hlas-SD víta výsledky kolektívneho vyjednávania vlády a odborov. Zvyšovanie platov učiteľov však líder strany Peter Pellegrini vníma skôr ako reakciu na protesty učiteľov, než ako úprimnú snahu vlády riešiť nahromadené sociálne problémy. Zároveň ju vyzýva, aby riešila aj situáciu seniorov a pracujúcich ľudí. Stanovisko TASR poskytla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Pokryje aspoň infláciu?

„Napriek tomu, že dôjde k avizovanému nárastu platov štátnych zamestnancov a pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, fakticky hrozí, že toto zvýšenie nepokryje očakávanú infláciu v roku 2022 a 2023 a reálne mzdy tak budú ďalej klesať,“ uviedol Pellegrini.

Prečítajte si tiež

Okamžitá pomoc

Naďalej sú podľa neho veľké skupiny obyvateľov, ktorých existenčne ničí inflácia, rast cien energií a potravín a ktorí potrebujú okamžitú pomoc. Poukázal na seniorov, pracujúcich ľudí bez nezaopatrených de­tí.

Tvrdí, že vláda ignoruje ich požiadavky. Strana preto vyzvala kabinet, aby konečne začala urgentne riešiť aj tieto najzraniteľnejšie a najohrozenejšie vrstvy spoločnosti.

Miliarda eur

Premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič (obaja OĽANO) v stredu predstavili výsledky vyjednávaní s odbormi. Na zvýšenie platov zamestnancov v štátnej službe a vo verejnom záujme vrátane pracovníkov v školstve pôjde miliarda eur.

Na jeseň dostanú jednorazovú odmenu 500 eur, ďalšie zvýšenie bude v budúcom roku, a to k 1. januáru a k 1. septembru. V školstve dôjde k valorizácii platov od 1. januára 2023 o desať percent. Následne od septembra 2023 o 12 percent.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM