MI Zo Slovenska

Polícia sa pripravuje na Lučanského pohreb. Kto môže prísť a čo ho čaká?

Pohreb policajného generála v piatok v Štrbe bude zrejme veľkou verejnou udalosťou napriek tomu, že platí zákaz zhromažďovania. Policajný prezident vyzýva - nechoďte tam, ak tam nemáte čo robiť!

Ilustračný obrázok k článku Polícia sa pripravuje na Lučanského pohreb. Kto môže prísť a čo ho čaká?
Zdroj: Polícia SR - BB kraj

Samovražda Milana Lučanského získala silný politický náboj. Na sociálny sieťach to pri tejto téme vrie a mnoho ľudí si cez túto tragickú udalosť vylieva zlosť na Matovičovu vládu a protipandemické opatrenia.

Je to zjavné aj pri výzvach na hromadnú účasť na Lučanského pohrebe. Policajný prezident Peter Kovařík vo štvrtok na tlačovke informoval, ako budú policajti v Štrbe postupovať.

Nezneužívajte jeho pamiatku!

Šéf policajného zboru Peter Kovařík vyhlásil, že aj pre neho je smrť generála Lučanského ťažká, pretože ho poznal 20 rokov. Zároveň si myslí, že ani nebohý policajný exprezident by nesúhlasil s tým, aby si ľudia na piatkovom pohrebe v Štrbe uctili jeho pamiatku nezákonným spôsobom.

„Vyzývam všetkých, ktorí tam nemajú čo robiť, aby tam nešli. Na sociálnych sieťach je strašne veľa nenávisti a výziev, aby ľudia prišli na pohreb ukázať postoj k vláde, polícii a systému. Apelujem na všetkých – nezneužívajte jeho pamiatku,“ vyhlásil P. Kovařík.

Vysoký záujem verejnosti zúčastniť sa na pohrebe M. Lučanského v piatok v Štrbe eviduje aj ministerstvo vnútra. Zároveň cez svoju hovorkyňu poprosilo rodinu M. Lučanského a najmä verejnosť, aby nezabúdali na aktuálne platné opatrenia, teda zákaz vychádzania a zákaz pohybu medzi okresmi.

Veríme, že každý, kto si chce uctiť pamiatku generála Lučanského, si nájde spôsob ako to urobiť dôstojne aj bez toho, aby dochádzalo k porušovaniu opatrení,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Barbara Túrosová pre portál pluska.sk.

Pripravte si testy

Oficiálne platí, že na pohrebe sa môže za súčasných protipandemických opatrení zúčastniť len šesť osôb. Rodina M. Lučanského však požiadala hygienikov o výnimku, aby mohlo prísť viac ľudí.

Podmienkou je, že všetci musia mať so sebou negatívny výsledok testu na Covid-19 nie starší ako 12 hodín. Policajný prezident potvrdil, že to budú dôsledne vyžadovať.

„Polícia bude počas pohrebu kontrolovať dodržiavanie pravidiel a neuspokojí sa s SMS v mobile, lebo sa kopírujú. Budeme chcieť vidieť reálne potvrdenie o vykonaní testu.“

Zo slov P. Kovaříka vyplýva, že polícia bude v piatok v Štrbe postupovať podobne ako počas nedávnych protipandemických demonštrácií – bude sledovať dianie a zakročí len v prípade násilností.

Podobne benevolentná bude aj pri ľuďoch, ktorí budú chcieť prísť uctiť si M. Lučanského pred policajné prezídium v Bratislave. „Ak niekto príde pred prezídium a zapáli sviečku, nech to urobí a pokračuje ďalej. Ale nezneužívajte to, máme zákaz vychádzania,“ dodal P. Kovařík.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM