Politika

Politológ o predčasných VOĽBÁCH: Zákony prechádzajú, vecný dôvod NIE JE!

Podľa slov Tomáša Jahelku nie je dôvod volať po predčasných voľbách. Odborník okrem iného prezradil, čoho sa obáva!

Ilustračný obrázok k článku Politológ o predčasných VOĽBÁCH: Zákony prechádzajú, vecný dôvod NIE JE!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Demokracia na Slovensku nie je v súčasnosti podľa politológa Tomáša Jahelku z Katedry politológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity ohrozená. Obavy má skôr o jej stav po najbližších parlamentných voľbách. Uviedol to pre TASR v súvislosti s utorkovým (29. 11.) prejavom prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky.

Ak nie je vláde vyslovená nedôvera a zákony parlamentom prechádzajú, vecný dôvod na predčasné voľby podľa neho nie je.

Nie je to o pocitoch

„Vždy sa však pri hodnoteniach musí vychádzať z faktického stavu, nie pocitov, sympatií či antipatií. A z pohľadu záujmu štátu a spoločnosti, nie z partikulárnych, ba dokonca straníckych záujmov,“ pripomína Jahelka.

Na margo kritiky menšinovej vlády podotýka, že takáto vláda je legitímna.

Ak jej nie je vyslovená nedôvera a ak v parlamente prechádzajú návrhy zákonov, nie je podľa neho vecný dôvod volať po predčasných voľbách len politicky.

Čo považuje za nebezpečné?

Za mierne zarážajúce považuje, že prezidentka prichádza s myšlienkou predčasných volieb. „Musí si byť však zároveň vedomá, že budúcu vládu môžu tvoriť politické strany, ktoré môžu naozaj predstavovať ohrozenie demokracie,“ hovorí Jahelka. Ignorovanie tohto rizika považuje za nebezpečné.

Podľa politológa je tiež dobré, ak prezidentka upozorňuje na nepriaznivú ekonomickú situáciu a sociálne problémy mnohých obyvateľov. Pri konštatovaniach je však, ako tvrdí, potrebné vychádzať aj z porovnávania so susednými štátmi. Rovnako tak so štátmi nachádzajúcimi sa v politickoge­ografickej oblasti, ktorá je postihnutá rovnakými faktormi, ktoré tieto problémy spôsobujú.

Čo vníma ako pozitívne?

Pozitívne vníma i to, že hlava štátu upozorňuje aj na pozitívne veci, keď napríklad tvrdí, že vláda dosiahla viaceré pozitívne výsledky, a to aj v oblasti ekonomiky a financií. Ako dodal, čo sa týka hybridnej vojny, prezidentka podľa neho nepomenovala, že ide o spravodajské aktivity Ruskej federácie, ktorá na to vynakladá značné finančné prostriedky.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM