Magazín

Pred 13 rokmi prestali platiť slovenské koruny: Pamätáte si ich všetky? + KVÍZ

Slovenská koruna sa v našich peňaženkách udomácnila iba na krátko, no aj tak mnohí z nás stále prepočítavajú eurové ceny. Pripomeňte si zaujímavé momenty histórie nášho bývalého platidla.

Ilustračný obrázok k článku Pred 13 rokmi prestali platiť slovenské koruny: Pamätáte si ich všetky? + KVÍZ
Zdroj: TASR/František Iván

Vývoj bankoviek

Pred príchodom slovenskej koruny bolo prijaté dočasné riešenie. Do zavedenia oficiálneho platidla sa používali staré česko-slovenské bankovky s kolkom so slovenským znakom. Prvou korunovou bankovkou v obehu sa 29. augusta 1993 stala päťdesiatkorunáčka. V tom istom roku nasledovala tlač ďalších štyroch druhov. Celá emisia bola ukončená v roku 1995, kedy sa do obehu dostali 200 Sk a 5 000 Sk bankovky.

V roku 1995 boli vykonané drobné zmeny na bankovkách a prebehla dotlač 20 Sk, 50 Sk a 1 000 Sk bankoviek. O rok neskôr sa úprav dočkali aj bankovky v hodnote 100 a 500 Sk. „Pri dotlači bankoviek v roku 1999 a 2000 bola zvýšená úroveň ochrany bankoviek doplnením ďalších ochranných prvkov,„ informuje NBS na svojom webe. V decembri 1999 pribudla "bimiléniová“ séria, ktorá pripomínala príchod roku 2000. Autorom návrhov všetkých bankoviek bol akademický maliar Jozef Bubák a tlačené boli v siedmich tlačiarňach cenín.

Sedem druhov

Pripomeňme si všetky bankovky, ktoré plnili naše peňaženky až do roku 2009.

20 slovenských korún: Bankovka zelenej farby. Na lícnej strane zobrazovala knieža Pribinu, na rube bol Nitriansky hrad.

50 slovenských korún: Modrá bankovka mala na lícnej strane sv. Cyrila a sv. Metoda. Opačnú stranu zdobila silueta Dražovského kostolíka a dve ruky s písmenami hlaholiky.

100 slovenských korún: Oranžová „stokorunáčka“ mala ako hlavný motív Madonu. Rubová strana patrila Levoči – miestu pôsobenia Majstra Pavla.

200 slovenských korún: Z tyrkysovej bankovky na nás hľadel Anton Bernolák. Na opačnej strane sme si mohli všimnúť historickú Trnavu z 18. storočia.

500 slovenských korún: Bankovka mala hnedú farbu. Lícna strana patrila Ľudovítovi Štúrovi. Opačnú stranu zdobila kompozícia Bratislavského hradu, chrámu sv. Mikuláša a časti veže gotického kostola Klarisiek.

1 000 slovenských korún: Fialová bankovka patrila Andrejovi Hlinkovi. Na lícnej strane boli vyobrazené miesta jeho pôsobenia – Madona Ochrankyňa z Liptovských Sliačov, kostol sv. Ondreja v Ružomberku a motív Hlinkovho mauzólea.

5 000 slovenských korún: Najvyššia korunová bankovka mala lícnu stranu ozdobenú portrétom Milana Rastislava Štefánika. Keby ste bankovku obrátili, na opačnej strane ste si mohli všimnúť mohylu na Bradle, časť súhvezdia Veľkej medvedice a kvety ponikleca veľkokvetého.

Otestujte sa

Čítali ste pozorne? Overte si svoje vedomosti v našom zábavnom kvíze!

Kliknite SEM: Dávka nostalgie. Ako si pamätáte na slovenské koruny?

V kvíze sa vám postupne zobrazí desať otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ilustračné foto

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM