Technológie

Prelomový úspech: Sonde NASA sa podarilo ZMENIŤ dráhu asteroidu!

Pred niekoľkými dňami sonda NASA narazila do 160-metrového asteroidu. Národný úrad pre letectvo a vesmír prišiel so skvelými správami.

Ilustračný obrázok k článku Prelomový úspech: Sonde NASA sa podarilo ZMENIŤ dráhu asteroidu!
Zdroj: NASA/Johns Hopkins, APL/Steve Gribben

Sonde amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v rámci testovania obrany Zeme pred vesmírnymi telesami podarilo zmeniť dráhu asteroidu Dimorphos. V utorok to oznámila NASA, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Úmyselný náraz do asteroidu

Sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) 26. septembra úmyselne narazila do asteroidu Dimorphos, čím ho vytlačila na rýchlejšiu obežnú dráhu okolo väčšej binárnej planétky Didymos.

„DART skrátil obežnú dráhu 11 hodín 55 minút na 11 hodín 23 minút,“ povedal pre AFP riaditeľ NASA Bill Nelson. Vedci pôvodne dúfali, že po náraze sa ju podarí skrátiť aspoň o desať minút.

Prečítajte si tiež

Pripravení na všetko

„Táto misia ukazuje, že NASA sa snaží byť pripravená na čokoľvek, čo na nás vesmír vrhne,“ uviedol Nelson.

Vedci potrebovali asteroid aj planétku niekoľko dní pozorovať pomocou teleskopu, aby čo najpresnejšie určili, ako veľmi náraz zmenil dráhu 160-metrového asteroidu, píše AP.

Sonda odštartovala v novembri 2021 z Vanden­bergovej základne v americkom štáte Kalifornia. Náklady testu boli 325 miliónov dolárov, píše AP.

Jediný spôsob

Astronómovia považujú len zlomok z miliárd asteroidov a komét v našej Slnečnej sústave za potenciálne nebezpečenstvo pre Zem. V najbližších 100 rokoch nie sú očakávané žiadne takéto zrážky, píše AFP.

So súčasnou technológiou je náraz sondy do asteroidu zatiaľ jediným spôsobom obrany pred nebezpečným vesmírnym telesom. Jeho dráhu by v prípade včasného zaznamenania mohla vychýliť aj gravitačná sila vesmírnej lode, ktorá by popri ňom musela istý čas letieť. Ďalšou možnosťou je odpálenie jadrovej hlavice na jeho presmerovanie alebo zničenie, vysvetľuje AFP.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie zaujímavé čítanie

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM