Politika

Prezidentka o rokovaní s Ficom: Bolo profesionálne. Stopka pomoci Ukrajine ma neprekvapila

V súvislosti s výhradami k vymenovaniu niektorých členov vlády zdôraznila, že jej úlohou nie je korigovať vôľu občanov.

Ilustračný obrázok k článku Prezidentka o rokovaní s Ficom: Bolo profesionálne. Stopka pomoci Ukrajine ma neprekvapila
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je pripravená na vecnú a konštruktívnu debatu s vládou, podobne ako pri predchádzajúcich kabinetoch. Uviedla to v diskusii RTVS Sobotné dialógy.

V súvislosti s výhradami k vymenovaniu niektorých členov vlády zdôraznila, že jej úlohou nie je korigovať vôľu občanov. Pri inom kandidátovi na ministra ako Rudolfovi Huliakovi nenašla ústavnoprávne prekážky na vymenovanie.

Rokovanie s Ficom

„Sme povinní spolu komunikovať, spolupracovať, pretože sme povinní slúžiť verejnosti, našim občanom, musíme prekonať naše osobné záťaže, ak sú prítomné,“ povedala prezidentka k spolupráci s vládou.

Povolebné vyjednávanie s aktuálnym premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) bolo podľa nej pragmatické, vecné a profesionálne. Hlava štátu chce pokračovať aj v spolupráci s jednotlivými ministrami, napríklad v prípade ak bude mať podnet či inšpiráciu týkajúce sa ich rezortov.

Prezidentka upozornila na nárast ľudí ohrozených chudobou. Naďalej považuje za potrebnú adresnú a opakovanú pomoc. Pripomenula, že plošné opatrenia sú záťažou pre verejné financie.

„Je úplne legitímne uvažovať o tom, že niektoré z tých plošných opatrení by boli korigované tak, aby napríklad vysoko príjmové domácnosti nedostávali finančný príspevok, napríklad daňový bonus,“ myslí si.

Slovensko získalo kredit

Adresnosť môže byť podľa nej nápomocná pri konsolidácii verejných financií aj skutočnou pomocou pre tých, ktorí to potrebujú.

Slová premiéra o zastavení vojenskej pomoci Ukrajine prezidentku neprekvapili a postoj vlády rešpektuje. Trvá však na tom, že bola v prospech slovenských záujmov a prispela aj k získaniu kreditu Slovenska v zahraničí. Zároveň ocenila, že by mala pokračovať komerčná a humanitárna pomoc či pomoc pri odmíňovaní krajiny.

Spôsob odvolania policajného prezidenta Štefana Hamrana nebol podľa prezidentky štandardný. Z hľadiska politickej kultúry ho nepovažuje za hodný nasledovania. Úrad špeciálnej prokuratúry by mal fungovať ďalej, myslí si. Pôsobí podľa nej v prospech právneho štátu.

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM