Zo zahraničia

Primátor Bratislavy sa v Kyjeve stretol s Kličkom: Mesto pošle Ukrajincom veľký DAR

Primátor Bratislavy Matúš Vallo a ďalší zakladajúci členovia Paktu slobodných miest, ktorý združuje primátorov metropol krajín Vyšehradskej štvorky, sa v stredu stretli v Kyjeve s tamojším starostom Vitalijom Kličkom.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Bratislavy sa v Kyjeve stretol s Kličkom: Mesto pošle Ukrajincom veľký DAR
4
Galéria

Jednou z hlavných tém stretnutia bolo vytvorenie platformy pre dlhodobú pomoc a obnovu ukrajinských miest.

Uvedomujú si utrpenie ľudí

S cieľom zlepšiť kvalitu a objem pomoci pre Ukrajinu na úrovni miest navrhol Pakt slobodných miest platformu pre dlhodobú efektívnu pomoc. Ukrajinské mestá budú do systému zadávať podľa priority svoje potreby a požiadavky a darcovské mestá budú môcť priebežne sledovať, či niektoré z požiadaviek vedia naplniť, prípadne do systému zaevidujú, ako inak vedia pomôcť. Do tejto iniciatívy sa budú môcť zapojiť aj ďalšie mestá.

„Je logické, že na tejto pomoci sa podieľajú aj mestá a samosprávy, ktoré si najviac uvedomujú utrpenie ľudí, pretože mali k obyvateľom vždy najbližšie a najlepšie poznajú ich potreby. A nejde len o terajšiu pomoc, ale aj o výmenu skúseností, ktorá bude veľmi dôležitá po vojne, ako napríklad aj skúsenosti EÚ ohľadom energetickej efektívnosti,“ uviedol bratislavský primátor.

Prečítajte si tiež

Pomoc Kyjevu

Mesto Bratislava v spolupráci s Dopravným podnikom daruje svojmu partnerskému mestu Kyjevu 25 kusov 12-metrových autobusov Irisbus Citelis. Tie boli v Bratislave nedávno nahradené novými 12-metrovými autobusmi SOR.

Vallo a primátori Prahy, Varšavy a Budapešti – Zdeněk Hřib, Rafal Trzaskowski a Gergely Karácsony – mali v stredu na programe v Kyjeve aj stretnutie so zástupcom ministerstva zahraničných vecí a návštevu nemocnice pre vojnových veteránov, kde sa zotavujú účastníci bojov, a tiež návštevu vojnou poznačeného mesta Buča pri Kyjeve.

Bratislavský primátor pripomenul, že hlavné mesto SR vytvorilo a niekoľko mesiacov prevádzkovalo bod prvého kontaktu a podpory pre ľudí z Ukrajiny na hlavnej železničnej stanici, následne v spolupráci s partnermi zabezpečilo asistenčné centrum pomoci pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny. Okrem služieb týkajúcich sa pobytu či finančnej pomoci sú v tomto centre poskytované aj kurzy a výučba slovenského jazyka.

Vallo koncom minulého roka pozval Klička na návštevu do Bratislavy.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Matúš Vallo navštívil Kyjev
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM