Monika Hanigovská Lifestyle

Rúti sa na nás ekologická katastrofa: Rozklad respirátora? Viac ako desivý fakt!

Odborník popísal, ako je to s respirátormi. Jeho slová asi nepotešia ani naše ďalšie generácie.

Ilustračný obrázok k článku Rúti sa na nás ekologická katastrofa: Rozklad respirátora? Viac ako desivý fakt!
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Svet už vyše roka používa v boji proti korone rúška, a o čosi neskôr, vo veľkom množstve respirátory, pričom ich počet sa stále zvyšuje. Na jednej strane nás ochraňujú, na druhej zaťažujú životné prostredie.

Naprieč svetom sa za mesiac aktuálne použije približne 129 miliárd kusov. No nemožno ich recyklovať.

Informuje o tom CNN Prima NEWS. Táto skutočnosť je o to vážnejšia, ak sa použité ochranné pomôcky začnú povaľovať na voľných priestranstvách. Svedkami toho sme, žiaľ, už dnes.

Budú tu aj po nás?

„Štandardné rúška a respirátory nie sú rozložiteľné. Gumičky sú z neodbúrateľného polyméru, časť okolo nosového drôtiku tiež nie je plne rozložiteľná. Najtypickejšie zloženie respirátora FFP2 je povrchová netkaná textília doplnená filtračnou membránou. Celá prostredná časť respirátora je vyrobená z polypropylénu, ktorý nie je plne rozložiteľný," takto opísal materiál respirátora pre televíziu CNN Prima NEWS riaditeľ technologickej spoločnosti Inocure Matěj Buzgó.

„Ružové vyhliadky“ zatiaľ nemáme. Pre životné prostredie však predsa niečo urobiť môžeme. Len nedávno sme vás informovali o tom, kam správne vyhadzovať použité respirátory.

Matěj Buzgó odporúča vložiť respirátor do mikroténového vrecka. „Nemusí byť novo kupovaný, ale napríklad od pečiva, ktorý zaviažete a dáte do vreca," radí na záver.

FOTO: ilustračné

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM