Ilustračný obrázok k článku ŠOKUJÚCE predpovede banky na rok 2022: Príde REVOLÚCIA a z Facebooku odídu mladí!
Zdroj: unsplash.com

ŠOKUJÚCE predpovede banky na rok 2022: Príde REVOLÚCIA a z Facebooku odídu mladí!

Máme to tu opäť! Saxo Bank dnes zverejnila svojich 10 šokujúcich predpovedí na rok 2022. Čo sa môže stať už onedlho?

han Zo zahraničia
han Zo zahraničia

ŠOKUJÚCE predpovede banky na rok 2022: Príde REVOLÚCIA a z Facebooku odídu mladí!

Máme to tu opäť! Saxo Bank dnes zverejnila svojich 10 šokujúcich predpovedí na rok 2022. Čo sa môže stať už onedlho?

Ilustračný obrázok k článku ŠOKUJÚCE predpovede banky na rok 2022: Príde REVOLÚCIA a z Facebooku odídu mladí!
Zdroj: unsplash.com

4. Inflácia v USA prekročí 15%

Index spotrebiteľských cien v USA dosiahol svoj doterajší vrchol na úrovni 11,8 % vo februári 1975. Až recesia v rokoch 1980–82 a brutálne zvýšenie úrokových sadzieb až na úroveň 20 % dokázala infláciu definitívne zastaviť. V roku 2022 predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell znova zopakuje rovnakú chybu. Powell uverí, že milióny Američanov sa vrátia do práce a nastúpia na niektoré z 10,4 milióna neobsadených pracovných pozícií, keď Covid-19 konečne ustúpi.

Ale táto premisa sa ukáže ako úplne nesprávna.

Zásadný rozdiel medzi dneškom a zajtrajškom spočíva v tom, že pandémia podnieti veľké prebudenie zamestnancov. Naprieč sektormi a príjmovými triedami si uvedomia, že majú väčšiu silu ako kedykoľvek predtým.

Budú požadovať lepšie podmienky: vyššie mzdy, lepšie pracovné podmienky, väčšiu flexibilitu a zmysluplnú prácu. Spolu s pretrvávajúcimi inflačnými tlakmi zo strany výroby, energetickou krízou a nedostatkom pracovnej sily to povedie k bezprecedentnému dvojcifernému zvýšeniu miezd.

To spôsobí, že inflácia v USA prevýši 15%. To podnieti FED k nedostatočnému a hlavne neskorému kroku v podobe rýchlejšieho sprísnenia menovej politiky. Centrálna banka stratí dôveryhodnosť a bude to chvíľu trvať, kým ju získa späť.

Dopad na trh: extrémna volatilita na akciových a úverových trhoch v USA v rozsahu 20–70%.

5. Ohlásený superfond EÚ pre klímu, energetiku a obranu bude financovaný zo súkromných dôchodkov

S cieľom ochrany pred nárastom populizmu, prehĺbenia záväzok spomaliť zmenu klímy a obrany svojich hraníc v čase, keď americký bezpečnostný dáždnik ustupuje, EÚ spustí odvážny superfond v hodnote 3 biliónov dolárov, ktorý bude financovaný zo súkromných dôchodkových fondov a nie z nových daní.

Politici rozhodnú, že všetky dôchodky zamestnancov nad 40 rokov sa budú s postupujúcim vekom progresívne investovať do dlhopisov vydaných superfondom.

To umožní nové úrovne fiškálnych stimulov. Zároveň sa mladšia generácia bude tešiť zo silnejšieho trhu práce a menšieho nespravodlivého daňového zaťaženia, keďže dane z príjmu sa budú postupne znižovať.

Dopad na trh: Výnosy z dlhopisov sa v celej Európe harmonizujú, čo oslabí výkonnosť nemeckých dlhopisov. Akcie firiem v EÚ v oblasti obrany, stavebníctva a nových energií sa zaradia medzi skvelé investičné príležitosti.

6. Armáda žien na Reddite sa pustí do patriarchálnych korporácií

Ženy už nie sú ochotné dlhšie čakať. Unavené z nedostatočného pokroku v roku 2022 začnú na sociálnych siatiach masívne hnutie s cieľom prinútiť firmy, ktoré porušujú občianske práva, aby začali riešiť nekalé sexistické a rasistické praktiky. Hoci ženy bojujú s nižšími platmi, majú vyššiu mieru úspor ako muži.

Tieto úspory sa im teraz budú hodiť, keďže sa rozhodnú vziať situáciu do vlastných rúk a ukázať svoju silu v hnutí #metoo na finančných trhoch. Budú koordinovať svoj dlhodobý tlak shortovaním akcií vybraných patriarchálnych spoločností. Zároveň budú smerovať financie do firiem s najlepšími metrikami z pohľadu zastúpenia žien v strednom manažmente a medzi vedúcimi pracovníkmi.

Namiesto odsúdenia „útokov“ politici na celom svete tento vývoj privítajú a podporia. Vyvinú tak ešte väčší tlak na spoločnosti so zastaranými patriarchálnymi postojmi, slabou rodovou rovnosťou v odmeňovaní a s nedostatočným zastúpením žien v manažmente, aby tieto problémy konečne riešili.

Dopad na trh: Ceny cieľových spoločností výrazne klesnú. To povedie k tomu, že budú nútené zmeniť svoje správanie. Bude to začiatok renesancie rodovej parity na trhoch.

7. India sa stane nehlasujúcim členom Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC)

Krajiny, závislé na dovoze väčšiny svojich energetických vstupov, budú musieť v rýchlo sa deglobalizujúcom svete preorientovať svoje strategické spojenectvá a zabezpečiť si dlhodobé dodávky energií. Jedna z týchto aliancií by mohla zahŕňať aj Indiu s jej silným technologickým sektorom.

Tá sa pripojí k Rade pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) ako nehlasujúci člen, alebo v podobe akejsi zóny voľného obchodu.

Dopad na trh: Indická rupia sa ukáže oveľa odolnejšia ako jej partnerské meny. Temperamentný indický akciový trh sa začiatkom roka 2022 skoriguje s ostatnými akciovými trhmi, ale v porovnaní s minimami v rámci roka ukáže silný výkon.

Ďalšie predpovede nájdete na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín