Ilustračný obrázok k článku Svet kníh je plný zaujímavostí: 25 faktov, ktoré vás zaručene prekvapia + KVÍZ
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Svet kníh je plný zaujímavostí: 25 faktov, ktoré vás zaručene prekvapia + KVÍZ

Nejeden z nás sa s obľubou ponára do sveta príbehov vytlačených na stránkach kníh. Aj vás však môžu prekvapiť tie najväčšie rekordy a zaujímavosti, ktoré sú úzko späté s knihami a čítaním.

Magazín
Magazín

Svet kníh je plný zaujímavostí: 25 faktov, ktoré vás zaručene prekvapia + KVÍZ

Nejeden z nás sa s obľubou ponára do sveta príbehov vytlačených na stránkach kníh. Aj vás však môžu prekvapiť tie najväčšie rekordy a zaujímavosti, ktoré sú úzko späté s knihami a čítaním.

Ilustračný obrázok k článku Svet kníh je plný zaujímavostí: 25 faktov, ktoré vás zaručene prekvapia + KVÍZ
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Marec je v našich končinách považovaný za mesiac knihy. Jeho pôvod siaha do nedávnej minulosti, konkrétne do roku 1955, kedy bol marec ako mesiac knihy vyhlásený. Stalo sa tak na počesť Mateja Hrebendu, slovenského národného buditeľa a ľudového spisovateľa, ktorý je považovaný za šíriteľa vzdelanosti.

Hrebenda sa narodil a aj zomrel v mesiaci marec (10. marec 1796 – 16. marec 1880). Od narodenia miloval knihy, no pre problémy so zrakom prosil susedov z okolitých domov, aby mu čítali. Počas svojho života cestoval po Slovensku a šíril osvetu potreby čítania. Podarilo sa mu zachrániť množstvo kníh a významnou mierou prispel ku vzniku knižníc.

Od roku 1999 si na Slovensku pravidelne počas marca pripomíname aj Týždeň slovenských knižníc.

Knihy sú tu s nami v rôznych podobách už od nepamäti. Postupne sa transformovali až do podoby, ako ich poznáme dnes. Výraznou mierou k tomu v 15. storočí prispel hlavne Gutenberg a jeho vynájdenie kníhtlače, ktoré je považované za jednu z najvýznamnejších udalosti ľudských dejín.

Ručné prepisovanie vzácnych zväzkov tak upadlo do zabudnutia. Zvýšila sa produkcia a cena klesla. Knihy sa tak konečne dostali aj medzi bežných ľudí.

Pokiaľ patríte medzi ostrieľaných knihomoľov, nemali by ste si nechať ujsť TOP 25 knižných zaujímavostí a rekordov.

 1. Svetový rekord v čítaní kníh držia obyvatelia Indie. Čítaniu sa venujú neuveriteľných 10,7 hodín týždenne!
 2. To, že Biblia je najčítanejšou knihou na svete, je známy fakt. V prvej trojke však nájdete aj Citáty Mao Ce-tunga a mladého čarodejníka Harryho Pottera.
 3. Pri najčítanejšej knihe ešte ostaneme. Znie to neuveriteľne, ale najviac kradnutou knihou z knižníc je práve Biblia!
 4. Pokiaľ sa zameriame na knižné série, tak zistíme, že najpredávanejšou sériou všetkých čias je tá s Harrym Potterom.
 5. Milujete vôňu starých kníh? V tom prípade vedzte, že aj táto vlastnosť má svoje pomenovanie. „Trpíte“ totiž Bibliosmiou.
 6. Pokiaľ sa potrebujete upokojiť, vyskúšajte sa začítať do obľúbeného príbehu. Čítanie kníh minimálne 6 minút denne môže znížiť úroveň stresu až o 68 %.
 7. Najdlhšia veta, ktorá bola kedy publikovaná v nejakej knihe má neuveriteľných 823 slov! Nájdete ju v knihe Bedári od Victora Huga.
 8. Z jedného stromu môže v priemere vzniknúť až 50 kníh.
 9. Chceli by ste si vyskúšať, aké to je napísať román? V tom prípade si pripravte poriadnu porciu voľného času. Napísanie jedného románu totiž trvá v priemere 475 hodín.
 10. O tom, že čítanie je prospešné, sme už písali. Vedeli ste však o tom, že pravidelné čítanie môže znížiť rýchlosť poklesu pamäti človeka takmer o tretinu?
 11. Skúste si tipnúť, ktorá kniha bola ako prvá napísaná na písacom stroji. Pokiaľ ste mysleli na Dobrodružstvá Toma Sawyera, hádali ste správne.
 12. Abibliofóbia je pomenovanie pre strach z nedostatku materiálu na čítanie.
 13. Bill Gates v roku 1994 kúpil knihu od Leonarda da Vinciho s názvom Codex Leicester. Zaplatil za ňu neuveriteľných 30,8 milióna dolárov a stala sa tak najdrahšou knihou na svete.
 14. Univerzitná knižnica na Harvarde ukrýva nezvyčajné tajomstvo. V jej zbierke sa totiž nachádza kniha Des destineés de l’ame, ktorá je viazaná v ľudskej koži.
 15. V Guinnessovej knihe rekordov nájdeme aj záznam o najväčšej knihe na svete. Vznikla v Dubaji a je široká 5 a vysoká 8 metrov.
 16. Pozrime sa na to aj opačne. Úplne najmenšia kniha má 30 strán a veľkosť iba 70 × 100 mikrometrov!
 17. Najmladšia autorka na svete Dorothy Straight vydala svoju knihu vo veku iba štyroch rokov! Naopak, najstaršími autorkami sú sestry Delanyové, ktoré publikovali svoje dielo vo veku 105 a 103 rokov.
 18. Až 68 % všetkých kníh na svete nakúpili ženy.
 19. Odhaduje sa, že ročne je vydaných viac ako 750-tisíc nových titulov.
 20. Pokiaľ chcete navštíviť raj každého knihomoľa, vyberte sa do New Yorského kníhkupectva Bernes & Noble. Jedná sa totiž o najväčšie kníhkupectvo na svete s rozlohou viac ako 14-tisíc metrov štvorcových.
 21. Dostali ste niekedy pokutu za oneskorené vrátenie knihy do knižnice? Určite sa však nevyšplhala na sumu, ktorú musela zaplatiť istá Emily Canellos-Sims. Tá si v roku 1955 požičala knihu Days and Deeds a na jej vrátenie si spomenula po 47 rokoch. Výsledok? Pokuta vo výške 345,14 dolárov.
 22. Najplodnejšia autorka na svete sa vo svojom 98 rokov trvajúcom živote veru nenudila. Je totiž autorkou s najväčším počtom napísaných kníh. Publikovala ich neuveriteľných 723.
 23. Najstaršie kníhkupectvo na svete by ste mali hľadať v portugalskom Lisabone. Vzniklo v roku 1732 a knihy sa v ňom predávajú ešte aj dnes.
 24. Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Social Science & Medicine vám 30 minút čítania denne predĺži život až o 23 mesiacov.
 25. Sú vaše police plné kníh? Stavíme sa s vami, že v porovnaní s najväčšou súkromnou knižnou zbierkou sa jedná o „chudobného“ príbuzného. John Q. Benham z americkej Indiany totiž vlastní vyše 1,5 milióna výtlačkov a pýši sa tak svetovým rekordom.

Čítali ste pozorne? Svoje vedomosti si môžete overiť v našom kvíze!

Kliknite SEM: TOP zaujímavosti zo sveta kníh v 10 otázkach

V kvíze sa vám postupne zobrazí 10 otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM