TOS Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Medzi zakladateľov fenoménu ChatGPT patrí aj SLOVÁK. Kto to je?

Vedeli ste, že spoluzakladateľom organizácie OpenAI, ktorá stojí za fenoménom ChatGPT, je aj Slovák? A čo má spoločné s Elonom Muskom?

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Medzi zakladateľov fenoménu ChatGPT patrí aj SLOVÁK. Kto to je?
Zdroj: Pixabay.com

Kto je Andrej Karpathy?

Podľa článku na Teslamagazin.sk ide o jedného z najväčších svetových talentov v oblasti technológie počítačového videnia. Uznávaný Massachusettský technologický inštitút (MIT) ho zaradil na zoznam TOP 35 inovátorov do 35 rokov.

Andrej pochádza z Bratislavy a na Slovensku prežil prvých 15 rokov svojho života. V roku 2001 sa s rodinou presťahoval do Kanady.

Vyštudoval počítačovú vedu na Stanforde. Pracoval pre Google, neskôr vyvíjal umelú inteligenciu pre spoločnosť Tesla.

A práve s Elonom Muskom, majiteľom Tesly, bol aj pri založení organizácie OpenAI.

Majitelia OpenAI

Kto OpenAI v súčasnosti vlastní? Nie je to jedna osoba ani jedna spoločnosť. Ako približuje server Metro.co.uk, vznikla ako nezisková spoločnosť riadená správnou radou, v ktorej sú zaangažovaní aj viacerí investori.

V správnej rade sedia spoluzakladatelia Altman, Brockman, Sutskever a Hoffman, generálny riaditeľ Quora Adam D'Angelo, Shivon Zilisová či americký politik Will Hurd.

Medzi investorov sa radia riaditeľ PayPal Peter Thiel, Jessica Livingstonová z Y Combinator a spoločnosti Microsoft, Khosia Ventures a Infosys.

V roku 2020 nezisková organizácia prešla na spoločnosť obmedzenú na zisk, pričom ten bol obmedzený na 100-násobok akejkoľvek uskutočnenej investície.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM