Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Otec zúfalo skrýval synov pred sociálkou. Aj tak prišlo k najhoršiemu

V Severnom Írsku stojí pred súdom slovenský otec, ktorý sa snažil zabrániť sociálke, aby mu odobrala dvoch malých synov. Radšej ich poslal za hranice.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Otec zúfalo skrýval synov pred sociálkou. Aj tak prišlo k najhoršiemu
Zdroj: Facebook.com/Child Abuse

Na prvý pohľad je to smutný príbeh slovenskej rodiny v zahraničí, ktorej britská sociálka odobrala deti. Podrobnosti však nie sú známe vzhľadom na citlivú povahu informácií. Nie je jasné, ako mali rodičia svojim deťom ubližovať a na základe čoho sa úrady rozhodli deti odobrať. Na Facebooku prípad vyvolal vášnivú diskusiu.

Deti zmizli

Írsky portál The Irish Sun informuje, že polícia dva týždne pátrala po dvoch bratoch Patrikovi (5) a Fabriciovi (8). Ich slovenský otec, ktorý žije s chlapcami v Severnom Írsku, odmietal policajtom povedať, kde deti sú.

Zjavne ich chcel ochrániť pred výkonom súdneho rozhodnutia, podľa ktorého mali byť chlapci zverení britskej sociálke.

Dôvody odobratia detí nie sú známe. Otec sa tomuto rozhodnutiu odmietol podriadiť. Policajtom povedal len toľko, že jeho synovia sú so spoľahlivou osobou v bezpečí.

„Bratov Patrika a Fabricia napokon našli v Írsku. V tejto súvislosti zadržali aj dve ženy a jedného muža,“ píše írsky portál. Deti boli zdravé a v poriadku. Ich otca teraz čaká súdny proces z dôvodu odmietania predať deti súdom stanovenej osobe, v tomto prípade sociálke.

Aj takto píšu o Slovensku vo svete

Je to fér?

O téme slovenskej rodiny píšu viaceré írske médiá. Pod príspevkom televízie UTV Northern Irland na Facebooku sa strhla vášnivá diskusia. Ľudia vyjadrujú spolupatričnosť so slovenským otcom a mnohí sa sťažujú na praktiky britskej sociálky, ktorá vraj z tejto rodiny odobrala už dve ďalši deti – sestry.

„Otec vraví, že im deti vzali ilegálne a nijako im neubližovali. Prosí preto o pomoc. Ale veľmi do toho nevidím, viem len to, čo on písal na sociálnych sieťach,“ uvádza jeden z komentujúcich.

Polícia oficiálne uviedla len to, že úrady sa obávali o zdravie a prosperitu detí. Žiadne konkrétne previnenia rodičov nie sú verejne známe. V takýchto citlivých prípadoch je to bežný postup, pretože úrady sa snažia chrániť súkromie detí.

„Ja s tým otcom sympatizujem!“ Napísal ďalší írsky komentujúci. Dodáva, že ak niekto nemal osobnú skúsenosť s britskou sociálkou, tak nevie, o čom hovorí. Podobný názor vyslovuje veľa diskutujúcich.

„Nuž, ja s nimi osobnú skúsenosť mám a som šťastná, že ma vzali preč od násilníka. Nie každý má so sociálkou negatívnu skúsenosť. Mňa zachránili,“ uvádza iná žena.

Ilustračné foto

Ďalšie dôležité udalosti

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM