rbt Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Šialený rast cien bytov sa pre Slovákov môže skončiť zle!

Európska centrálna banka varuje, že vojna na Ukrajine ohrozuje trh s nehnuteľnosťami. Doplatiť na to môže aj Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Šialený rast cien bytov sa pre Slovákov môže skončiť zle!
Zdroj: TASR/Silvia Tannhauserová

Ceny predražených bytov a domov v štátoch eurozóny vrátane Slovenska môžu začať klesať. „Hroziace zdražovanie hypotekárnych úverov môže viesť až k prasknutiu realitných bublín,“ varovala v stredu vo svojej pravidelnej správe Európska centrálna banka.

Zdražovanie úverov

Vojna na Ukrajine a vysoký rast cien môžu hodnotu nehnuteľností ovplyvniť oveľa viac ako sa čakalo. Ľudia, ktorí si chcú kúpiť nový byt alebo dom, by sa však z možného pádu cien nemali tešiť predčasne. Môže ho sprevádzať zdražovanie hypotekárnych úverov.

Ceny nehnuteľností v celej eurozóne v poslednom desaťročí prudko rástli práve vďaka lacným pôžičkám, ktoré zvyšovali dopyt po novom bývaní. Zdražovanie sa nezastavilo ani počas pandémie COVID–19.

Najvyšší rast cien bytov a domov a objemu hypoték zaznamenalo Slovensko, Estónsko a Lotyšsko,“ informuje agentúra Reuters.

Hrozí katastrofa?

Nehnuteľnosti v krajinách eurozóny sú podľa centrálnej banky pri porovnaní cien a príjmov v priemere predražené o 15 percent, v niektorých štátoch dokonca až o 60 percent. Zvýšenie úrokových sadzieb preto môže viesť k prudkému pádu cien.

Potenciálnymi obeťami vyšších úrokov nemusia byť iba majitelia nehnuteľností. „Do problémov sa môžu dostať aj zadlžené vlády a firmy, ale aj domácnosti s nízkymi príjmami,“ varuje ECB.

Európska centrálna banka už vyzvala finančné inštitúcie, aby držali viac kapitálu na pokrytie rizík na realitnom trhu. Situáciu však môže zhoršiť ďalšia eskalácia vojny na Ukrajine.

Neprehliadnite:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM