Ilustračný obrázok k článku Unikátne VIDEO len pre silné povahy: Útok vlka priamo v Hornom Smokovci
Zdroj: TASR

Unikátne VIDEO len pre silné povahy: Útok vlka priamo v Hornom Smokovci

Takéto zábery nevidieť každý deň. Jednému z obyvateľov sa vo Vysokých Tatrách podarilo v pondelok zachytiť útok vlka priamo v intraviláne. Čo na to odborník?

Správy Zo zahraničia
Správy Zo zahraničia

Unikátne VIDEO len pre silné povahy: Útok vlka priamo v Hornom Smokovci

Takéto zábery nevidieť každý deň. Jednému z obyvateľov sa vo Vysokých Tatrách podarilo v pondelok zachytiť útok vlka priamo v intraviláne. Čo na to odborník?

Ilustračný obrázok k článku Unikátne VIDEO len pre silné povahy: Útok vlka priamo v Hornom Smokovci
Zdroj: TASR

Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) na sociálnej sieti zverejnili video z útoku, ktorý sa stal v pondelok tesne vedľa zastávky Tatranských elektrických železníc v Hornom Smokovci. Po ulovenom zvierati vzápätí prešla električka.

Podľa zoológa ŠL TANAP-u Jozefa Hyblera ide vo Vysokých Tatrách o výnimočný prípad, keď vlk lovil za bieleho dňa v intraviláne. „Je to dosť veľké prekvapenie, aj keď vtedy, keď vlk ženie zver, sa stáva, že zver prichádza až k ľuďom a tam hľadá záchranu, ale toto bolo dosť netradičné. Zrejme vlk v zápale lovu nevnímal okolie, a už keď ulovenú korisť mal pred sebou, tak sa jej nechcel vzdať a snažil sa ju odtiahnuť cez to koľajisko,“ objasnil Hybler.

Neobvyklé správanie šelmy

Vyplašila ho však prichádzajúca električka, a keď sa snažil pred ňou ujsť cez blízku cestu, takmer ho zrazil autobus. „Napriek tomu, že vlk je dosť plachá šelma, tak tu poprel všetky pravidlá a vystavil sa riziku blízkosti jeho odvekého nepriateľa – človeka,“ skonštatoval zoológ.

Ako to vidia odborníci?

Lesníci pracujú s hypotézou, že ide o vlka samotára a na jeho plachosť môže mať vplyv staroba či choroba. Evidujú jedného takéhoto jedinca, ktorý sa viackrát objavil na nezvyčajných miestach, dokonca zaútočil na ovce. „Pravdepodobne ide o toho istého jedinca, ale príčinu jeho stratenej plachosti môžeme len hádať. Nebude to však štandardný jedinec, nie je to prirodzené a niečo s ním bude,“ domnieva sa Hybler, ktorý sa počas svojej 12-ročnej praxe s podobným prípadom nestretol. Stalo sa, že v Tatranskej Polianke našli obyvatelia strhnutú jelenicu, vlky ju však usmrtili v noci.

Unikátne zábery

Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka ide o unikátne zábery, ktoré sa nepodarí len tak nasnímať. „Možno pre niekoho je to prekvapivé, pre nás je to však prirodzený vzťah medzi korisťou a predátorom. Je normálne, že vlk loví a chce sa nažrať. Vzhľadom na to, že to bolo v intraviláne za bieleho dňa, bolo jasné, že sa nenažerie, bol od koristi odohnaný električkou, takže je predpoklad, že bude donútený uloviť ďalšieho bylinožravca,“ zdôraznil Majko a zároveň apeloval na miestnych, aby sa nijako nesnažili prilákať a neprikrmovali divú vysokú zver v intravilánoch. Tá totiž potom často hľadá útočisko v intraviláne, pričom predpokladá, že šelma sa zľakne.

Tenká hranica

Riaditeľ Správy TANAP-u dodal, že hranica medzi divou prírodou národného parku a intravilánom mesta, kde žijú ľudia, je veľmi tenká. „Zároveň však majú obyvatelia Tatier pridanú hodnotu, vidieť druhy a faunu, ktorú možno ľudia v iných regiónoch neuvidia,“ skonštatoval. Ochranárom sa doposiaľ podarilo zachytiť vlka len pri love v nočných hodinách a v lokalitách vzdialenejších od ľudí.

Nejde pritom o jediného vlka, ktorého v pondelok videli ľudia počas bieleho dňa. Ďalší jedinec prebehol priamo cez zjazdovku Jakubkova lúka. Podľa lesníkov i ochranárov sa však nie je čoho báť, keďže vlk je veľmi plaché zviera. „Zjazdové trate priečne pretínajú územie, a keď sa predátor potrebuje z jednej doliny dostať do druhej, musí prebehnúť aj cez takéto odkryté územie,“ dodal Majko.

„Tiež je otázka, či tých vlkov nie je trošku viac, ako je štandard, ale možno je to náhoda. Situáciu budeme monitorovať, zatiaľ však nie je dôvod na paniku. Pozor by si však mali dať psičkári, ktorí ‚venčia‘ svojich miláčikov v blízkosti Smokovca, ale ani všeobecne v TANAP-e by ich nemali púšťať na voľno, pretože práve pes sa môže stať korisťou vlka,“ upozornil Hybler.

Zdroj: Facebook

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín