han Zo zahraničia

V Japonsku sa takmer úplne ZBAVILI koronavírusu: A to ani raz nemali lockdown! ČÍM to je?

Počet úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 klesol v uplynulých dňoch v Japonsku na nulu.

Ilustračný obrázok k článku V Japonsku sa takmer úplne ZBAVILI koronavírusu: A to ani raz nemali lockdown! ČÍM to je?
Zdroj: unsplash.com

V tejto krajine zároveň zaznamenávajú menej než jeden nový prípad nákazy koronavírusom na milión obyvateľov – čo je najmenej spomedzi ekonomicky najsilnejších krajín sveta s výnimkou Číny.

Ako v stredu uviedla agentúra Reuters, odborníci si tento jav nevedia jednoznačne vysvetliť, keďže neďaleká Južná Kórea s podobnou zaočkovanosťou zaznamenáva rekordné čísla ohľadne novonakazených.

Počet nových prípadov ostáva vysoký aj v Singapure. V Austrálii zaznamenávajú opätovný rast po tom, čo uvoľnili prísne obmedzenia pohybu.

Čo je za tým?

Jednou z hypotéz vedcov je, že v Japonsku prevládajúci koronavírusový variant zmutoval do podoby, ktorá narušila jeho schopnosť množenia. Ituro Inoue z Japonského národného ústavu genetiky zároveň predpokladá, že imunita voči variantu delta chráni Japoncov aj pred inými mutáciami.*** „Nie som si však stopercentne istý,“*** priznal.

Japonsko počas pandémie ani raz nemalo lockdown, avšak kým neboli k dispozícii vakcíny, zaviedlo isté obmedzenia a sprísnilo aj režim na hraniciach.

„Nosenie rúšok a osobná hygiena sú stále rovnaké a dôležité,“ povedal v tejto súvislosti Kazuaki Džindai z Univerzity Tóhoku v Sendai.

Účinkujú vakcíny?

Odborníci ďalej špekulujú, že situácia v Japonsku môže byť aj dôsledkom neskorého začiatku očkovacej kampane, a teda pretrvávajúceho silného účinku vakcín. Ďalší poukazujú na sezónne výkyvy, v rámci ktorých sa situácia v dvojmesačných intervaloch zhoršuje a zase zlepšuje.

Premiér Fumio Kišida však podľa agentúry Reuters nenecháva nič na náhodu a minulý týždeň nariadil uzavretie hraníc, aby Japonsko ochránil pred variantom omikron. Ten zatiaľ detegovali v Japonsku u štyroch ľudí.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM