MI Ako ušetriť

Veľký TEST zimných pneumatík prekvapí! Aj lacné môžu byť dobré

Teploty na Slovensku už klesajú a to je pre motoristov neklamný signál, že treba myslieť na prezutie auta. Ak chcete ušetriť, máme pre vás dobré správy.

Ilustračný obrázok k článku Veľký TEST zimných pneumatík prekvapí! Aj lacné môžu byť dobré
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Na Slovensku sú zimné gumy povinné vždy, keď sa na ceste nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Napriek tomu sa nájde stále dosť odvážlivcov, ktorí túto povinnosť ignorujú a snažia sa jazdiť na letných pneumatikách aj v decembri. Rozhodne sa to neoplatí. Nielenže riskujú od policajtov pokutu do výšky 60 eur, ale predovšetkým ohrozujú bezpečnosť seba i ostatných účastníkov premávky. Zaobstarať si kvalitné zimné prezutie auta pritom vôbec nemusí byť také drahé.

Lacní favoriti

Motoristický magazín Auto Bild pripravil veľký test zimných pneumatík, ktorý môže poslúžiť ako užitočná pomôcka, keď sa rozhodujete pre kúpu zimných gúm. Dokazuje, že hoci na prvých miestach skončili prémiové značky, rozhodne sa nenechajú zahanbiť ani lacnejšie značky.

Experti z Auto Bildu testovali rozmer 205/55 R16 H, ktorý sa hodí pre značky ako napríklad Ford Focus, Opel Astra či Volkswagen Golf, ale aj pre staršie vozidlá strednej triedy.

Na začiatku testu anonymne nakúpili 50 rôznych zimných pneumatík vybraného rozmeru a podrobili ich prvej bezpečnostnej skúške – merali brzdnú dráhu vozidla pri plnom brzdení z rýchlosti 80 km/h na mokrom povrchu.

Cez toto sito prešlo len 35 modelov, ktoré testovali na zasneženej vozovke v rýchlosti 50km/h. O výslednom poradí napokon rozhodla kombinácia oboch meraní, teda aj na mokro aj na snehu.

Víťazi sú jasní! Článok pokračuje na ďalšej strane.

Hospodárte s rozumom

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM