Ilustračný obrázok k článku Víkendoví šoféri, pozor! Na povinnej poistke môžete výrazne ušetriť
Zdroj: Dnes24.sk

Víkendoví šoféri, pozor! Na povinnej poistke môžete výrazne ušetriť

Možno máte auto, ale jazdíte len príležitostne, či krátke trasy. Alebo ste výborný šofér bez nehody. To všetko sú príležitosti, ako získať zľavu na PZP.

MI Ako ušetriť
MI Ako ušetriť

Víkendoví šoféri, pozor! Na povinnej poistke môžete výrazne ušetriť

Možno máte auto, ale jazdíte len príležitostne, či krátke trasy. Alebo ste výborný šofér bez nehody. To všetko sú príležitosti, ako získať zľavu na PZP.

Ilustračný obrázok k článku Víkendoví šoféri, pozor! Na povinnej poistke môžete výrazne ušetriť
Zdroj: Dnes24.sk

Povinné zmluvné poistenie auta (PZP) stojí desiatky eur ročne. Pandémia pritom zásadne zmenila spôsob, ako využívame autá. Ľudia trávia viac času doma, pracujú systémom home office a auto tak môže byť viac na parkovisku ako na ceste. Taká situácia sa dá využiť na získanie zľavy na PZP. Podobných dobrých šancí na úsporu sme pre vás našli viacero.

Málo jazdíš – málo platíš

Počas pandémie sa celkovo znížila mobilita ľudí na Slovensku. Karanténa a lockdown zatvorili mnohých ľudí doma. Zrazu nebolo možné dochádzať do práce, návštevy boli zakázené a podniky zatvorené. Následne sa vyprázdnili aj cesty.

Tento trend sa však začal už pred pandémiou. Dopravné zápchy presvedčili mnohých, aby za prácou dochádzali radšej autobusom, vlakom, či na bicykli. Autá nechávajú zaparkované doma a využívajú ich len cez víkendy, prípadne na nákupy.

„Podľa našich interných štatistík, takmer 300-tisíc vodičov najazdí za rok menej ako 5000 kilometrov. To je denne maximálne 13 kilometrov,“ hovorí Michal Špaňár z poisťovne Union.

Pandémia prinútila ešte viac motoristov využívať svoje auto menej, ale náklady na jeho réžiu zostali nezmenené. Preto Union ponúka zľavu až 30 percent z PZP pre tých, ktorí ročne najazdia menej ako päťtisíc kilometrov. Majitelia vozidiel tak môžu ušetriť desiatky eur ročne.

Chcete viac peňazí?

Ďalšie zľavy

Ak naďalej intenzívne jazdíte, stále existuje na trhu veľa spôsobov, ako ušetriť na povinnom zmluvnom poistení. Medzi poisťovňami vládne tvrdá konkurencia a tak sa predháňajú v tom, ktorá ponúkne klientom lepšie bonusy.

Od roku 2015 uplatňujú poisťovne systém bonusov a malusov podľa toho, či daný vodič spôsobil dopravnú nehodu a poisťovňa musela uhradiť škodu. Logicky, zvýhodnení sú vzorní vodiči, ktorí jazdia bez nehôd.

Mnohé poisťovne dávajú za bezškodovosť zľavu na PZP vo výške desiatok percent. Napríklad Uniqa poskytuje vzorným vodičom bonus až 50%.

Ale pozor! Nie každý vie, že na uplatnenie takejto zľavy za excelentné jazdenie musí byť poistenec zároveň majiteľom vozidla, ktorý je zapísaný v technickom preukaze. Dobrou správou je, že roky bez nehody si môžete „preniesť“ aj do novej poisťovne, ak sa rozhodnete pre zmenu.

Špeciálne akcie

Oplatí sa tiež sledovať špeciálne akcie poisťovní, ktoré bývajú časovo obmedzené. Napríklad Kooperatíva aktuálne oslavuje 30. narodeniny a poistencom ponúka zľavu 30% na životné poistenie, ak majú u nej poistené auto alebo bývanie.

Každá poisťovňa ponúka klientom rôzne menšie zľavy, napríklad za spoluúčasť, ročnú platbu poistného, alebo za bezpečnostnú výbavu vozidla. Špeciálny bonus môžu získať aj držitelia preukazu ŤZP alebo dôchodcovia. Nie vždy tieto možnosti poisťovne uvádzajú na svojich stránkach, preto je dobré sa na ne spýtať. Pomôcť môžu aj špeciálne internetové porovnávače cien PZP.

Článok vznikol v spolupráci s mobilným operátorom 4ka

Skroťte svoje výdavky

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín