Anton Hrachovský Správy

VIDEO: Takto prijal Kuciakov otec Tóthovo ospravedlnenie

Niekdajší príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth výpovedal pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka. Právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic považuje jeho výpoveď za dôveryhodnú.

Zdroj: Dnes24.sk

Ako Lipšic poukázal, v relevantných častiach potvrdzuje Tóthovu výpoveď komunikácia zo šifrovanej aplikácie Threema, ako aj zaznamenané rozhovory s Marianom K. vo väzbe.

Podľa Lipšica sa dá Tóthovi veriť

„To, čo on spomínal v závere spontánnej časti výpovede, je verifikované objektívnymi dôkazmi nachádzajúcimi sa v spisovom materiáli,“ skonštatoval.

Tóth bol podľa jeho slov niekoľko rokov pravdepodobne najbližší spolupracovník obžalovaného Mariana K. „Nemal tiež motív ho inkriminovať, a zrejme je pravdou, že sa rozhodol spolupracovať s políciou, vydať im veci, ktoré mal v úschove od rodiny Mariana K., až v okamihu, keď prišiel k záveru, že stojí za objednávkou Jána Kuciaka,“ povedal Lipšic.

Pripustil, že chcel chrániť aj sám seba. „Aj tento motív tam bol, ale nemal žiadny spor, práve naopak,“ zdôraznil.

Ospravedlnenie rodičom zavraždených

Rodičom zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa v stredu na pojednávaní ospravedlnil kľúčový svedok Peter Tóth, ktorý bol Kočnerovým spolupracovníkom. Tóthovo ospravedlnenie komentoval otec nebohého Jána Kuciaka. „Iba som sa mu poďakoval a nič viac. Vôbec neviem, ako to mám prijať,“ povedal Jozef Kuciak.

„Podľa mňa to bude jeden z hlavných dôkazov,“ odpovedal otec Jána Kuciaka na otázku, či bude Tóthova výpoveď dostatočným dôkazom pre usvedčenie Kočnera.

Svedok o zosnovaní vraždy

Tóth na súde vypovedal, že nemá najmenšie pochybnosti o tom, že Marian K. a Alena Zs. spoločne zosnovali vraždu novinára Jána Kuciaka. Súdu opisoval celú genézu vzťahu s Marianom K. aj jeho komunikáciu s obžalovanou Alenou Zs. Podľa neho bolo sledovanie novinárov a neskoršia relácia Na pranieri iba krycou legendou určenou na zavraždenie Kuciaka.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Pred súdom vypovedá aj Peter Tóth
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM