Rôzne

ZÁLOHOVANIE fliaš a plechoviek v praxi: Stačí pár chýb a prídete o vrátenie peňazí

Zálohovanie jednorazových obalov sa na Slovensku začalo od 1. januára 2022.

Ilustračný obrázok k článku ZÁLOHOVANIE fliaš a plechoviek v praxi: Stačí pár chýb a prídete o vrátenie peňazí
18
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ako fungujú zálohomaty?

Zálohomaty slúžia na prijímanie, rozpoznávanie, triedenie aj skladovanie obalov. Zároveň tiež po odovzdaní obalov vytlačia kupón s výškou zálohu, ktorý za vrátené obaly dostaneme. Ich princíp je teda podobný ako pri známych automatov na zálohovanie sklenených fliaš.

Čo sa stane s vrátenými zálohovanými obalmi?

Z obchodov sa vrátené plastové fľaše a plechovky budú prepravovať do triediaceho centra a odtiaľ na recykláciu. Následne sa z recyklovaného materiálu budú môcť vyrobiť nové fľaše či plechovky na ten istý účel. Práve táto výhoda sa radí medzi najväčšie prínosy zálohovania, keďže pri doterajšom zbere odpadov takéto efektívne zálohovanie nebolo možné.

Čo je to prechodné obdobie?

Jednorazové obaly na nápoje, so symbolom Z a textom „ZÁLOHOVANÉ“ budú postupne pribúdať v obchodoch od januára 2022. Platí aj prechodné obdobie na vypredanie zásob nápojov, ktoré nie sú zálohované, tie môžete na pultoch predajní kúpiť maximálne do 30. júna 2022. Po tomto dátume si kúpite už len zálohované plastové fľaše a plechovky na nápoje.

Je zálohovanie povinné?

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek je pre všetkých výrobcov nápojov, ktorí ich uvádzajú na trh v Slovenskej republike povinné. Povinne sú zapojené aj predajne, ktoré majú predajnú plochu väčšiu ako 300m2, tie musia odoberať od zákazníkov zálohované obaly bez ohľadu na to, kde si zákazník kúpil. Výška zálohu je vždy uvedená oddelene a následne pripočítaná k cene nápoja.

Aké sú výhody zálohového systému?

Zálohovanie je nástroj, ktorý dokáže množstvo vyzbieraných plastových fliaš a plechoviek zvýšiť aj na viac ako 90 % a prispieva tiež k zníženiu množstva voľne pohodeného odpadu v prírode.

Ako je financovaný zálohový systém?

Systém je financovaný z poplatkov výrobcov, predaja materiálu a z nevyzdvihnu­tých záloh.

Kto spravuje a kontroluje zálohový systém?

Správca zálohového systému, nezisková organizácia, vytvorená konzorciom 4 subjektov – AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR, ktoré zastupujú výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchodu. Správca vytvára, financuje a koordinuje celý zálohový systém na jednorazové nápojové obaly. Ministerstvo životného prostredia SR kontroluje a reguluje zálohový systém.

Súvisiace články

Prvý automat na zálohovanie PET fliaš a plechoviek
18
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM