Monika Hanigovská Magazín

7 odporúčaní konzília pre pokojné Vianoce: POZOR aj na počet ľudí pod stromčekom!

Ako si nepokaziť najkrajšie sviatky v roku? Iniciatíva Veda pomáha a konzílium odborníkov našla odpoveď a vydala rovnú sedmičku odporúčaní.

Ilustračný obrázok k článku 7 odporúčaní konzília pre pokojné Vianoce: POZOR aj na počet ľudí pod stromčekom!
Zdroj: pixabay.com

Vianoce sú za dverami a vedci bijú na poplach, pretože sviatky môžu do niektorých rodín priniesť nechcený vianočný darček v podobe korony.

Práve toho sa chytila Iniciatíva Veda pomáha a konzílium odborníkov a spoločne vypracovali odporúčania pre pokojné sviatky. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom Facebooku. Pozrite sa, čo Slovákom poradili!

Očkujme sa a rozprávajme sa o tom

Očkovanie stále zostáva spoľahlivou ochranou pred ochorením COVID-19, pripomínajú experti. „Ani ono však pri variante omikron nedokáže dostatočne chrániť pred nakazením. Vedecké štúdie ale potvrdzujú, že vakcína aj naďalej predstavuje najlepšiu ochranu pred vážnym priebehom ochorenia, najmä po zaočkovaní tromi dávkami,“ dodávajú a prízvukujú, aby sme sa snažili pochopiť i tých, ktorí sa vakcinácie obávajú. „Zdieľajme s nimi svoje pozitívne skúsenosti,“ odporúčajú.

Respirátor vždy po ruke

Odborníci sa taktiež domnievajú, že počas najbližšej pandemickej vlny bude čoraz ťažšie sa dlhodobo ochrániť pred infekciou. No v tomto období môžeme toho urobiť viac!

„Každý z nás ale môže urobiť niečo preto, aby znížil svoje riziko ťažkého priebehu ochorenia a zároveň aj nakazenia ostatných. Vďaka dobre nasadenému respirátoru môžeme výrazne znížiť vírusovú nálož, ktorej sme vystavení pri stretnutí s infikovanou osobou,“ radia odborníci.

Maximálne šesť ľudí

Vianočné sviatky sú obdobím, kedy sa pod jednou strechou stretáva viac ľudí. No experti odporúčajú, aby sme sa ich pokúsili stráviť len s malou skupinou ľudí.

„Každý môže spomaliť obrovskú rýchlosť šírenia nákazy a znížiť tak záťaž v nemocniciach. Pomôže, ak sa počas vianočných sviatkov a počas stúpania pandemickej vlny budeme bez rúška alebo respirátora stretávať len s malou skupinou ľudí.“ Koľko by ich malo byť? Užiť si vianočnú pohodu odporúčajú v najideálnejšom prípade maximálne so šiestimi ľuďmi.

Pri kontaktoch v interiéri mimo túto skupinu odporúčajú používať respirátor, pričom nemáme zabúdať si priebežne sledovať ani svoj zdravotný stav. „Ak sa cítime chorí, izolujme sa pre istotu najviac ako je to možné, až kým ochorenie neodznie.“

Testovanie je nevyhnutné

Odborníci v rámci pokojných sviatkov odporúčajú i testovanie. „Aj keď testy nebránia prenosu infekcie, môžu hrať dôležitú rolu pri ochrane nás samých, ako aj ľudí okolo nás. Po úzkom kontakte s nakazenou osobou odporúčame obmedziť čo najviac svoje kontakty a urobiť si domáci test aspoň každý druhý deň v priebehu jedného týždňa bez ohľadu na to, či ste zaočkovaní alebo nie.“

„Takisto odporúčame urobiť si opakovane test počas 3 – 4 dní pred stretnutím s blízkymi. Nezabúdajme, že aj slabé zafarbenie prúžku znamená pozitívny test,“ dvíhajú varovný prst.

Pozor na návštevu

Experti si posvietili aj na návštevy spoza hraníc. „Ak prichádzajú z oblastí vysokého výskytu variantu omikron, zvážme, či je návšteva nevyhnutná. Poprosme návštevníkov, aby sa dali otestovať tesne pred cestou na Slovensko, a to aj vtedy, ak sú kompletne zaočkovaní,“ a dodávajú, že po príchode na Slovensko by sa mali pravidelne testovať aspoň samotestom minimálne každé dva dni v priebehu jedného týždňa.

Odborníci taktiež odporúčajú požiadať sviatočné návštevy zo zahraničia, aby sa dali pred príchodom na Slovensko zaočkovať treťou dávkou.

Imunita a pohoda

Posledné dva body venovali odborníci pohybu, životospráve, ale aj psychickému zdraviu. „Počas zimy je potrebné udržiavať si imunitu na čo najlepšej úrovni, pravidelne chodiť von, športovať a dbať na správnu životosprávu a vyváženú stravu.“

Odborníci sa zamerali aj na pohodu, ktorú potrebujeme ako soľ. „Venujme sa počas sviatkov činnostiam, ktoré nám robia radosť. Vyhnime sa stresu, najmä tomu, čo prinášajú sociálne siete,“ a dodávajú, že si máme oddýchnuť od záplav informácií a skúsiť stráviť sviatočné chvíle so svojimi blízkymi a pri svojich záľubách.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM