Ilustračný obrázok k článku Aj šéf inšpekcie je vo väzbe: Situácia v polícii je VÁŽNA, preto ZAKROČIL premiér!
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Aj šéf inšpekcie je vo väzbe: Situácia v polícii je VÁŽNA, preto ZAKROČIL premiér!

Premiér Eduard Heger (OĽANO) zvolal na štvrtok poobede rokovanie bezpečnostnej rady. Chce na nej predstaviť plán, ako bude riešiť situáciu v polícii.

Zo Slovenska
Zo Slovenska

Aj šéf inšpekcie je vo väzbe: Situácia v polícii je VÁŽNA, preto ZAKROČIL premiér!

Premiér Eduard Heger (OĽANO) zvolal na štvrtok poobede rokovanie bezpečnostnej rady. Chce na nej predstaviť plán, ako bude riešiť situáciu v polícii.

Ilustračný obrázok k článku Aj šéf inšpekcie je vo väzbe: Situácia v polícii je VÁŽNA, preto ZAKROČIL premiér!
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Heger o tom informoval pred zasadnutím vlády. Môže za to aj ďalšie väzobné stíhanie Petra Scholtza, ktorý bol dočasne poverený ako šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III (OS).

Rozhodnutie nie je právoplatné. Médiá o tom informoval prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) Juraj Chylo.

Slová ministrov

Ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) situácia v polícii neprekvapuje, pretože už dlhšie poukazovali na podozrenia, ktoré treba prešetriť. „Čo ma šokovalo, bol rozsah, akým prebiehali tie trestné konania,“ podotkol. Krajniak si myslí, že by sa vláda mala zamyslieť, ako nastaví systém bŕzd a protiváh, a to tak, aby sa nikde za žiadnych okolností nemohli manipulovať trestné konania.

Ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽANO) sa nepáči realita, ktorá je tak v rámci Policajného zboru, ako aj v prokuratúre. „Treba urobiť nejaké zásadné rozhodnutie. Keď máte dve strany, tak predpokladám, že sú tam dve skupiny, a treba dobre zvážiť každý ďalší krok,“ skonštatoval Naď.

Čo sa to deje?

V poslednej dobe zadržali viacerých členov bezpečnostných zložiek, naposledy sa tak udialo v pondelok (13. 9.). Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby zadržal príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Niektorých obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Budú ich stíhať väzobne. Viacerí politici už hovoria v súvislosti s dianím o vojne v polícii.

Témy, ktoré sú aktuálne na PRETRASE

Ďalší zadržaný

„Potvrdzujem, že môjho klienta Petra Sch. dnes zobral sudca pre prípravné konanie do väzby, ale len a výlučne z dôvodov kolúznej väzby. Voči rozhodnutiu sme podali sťažnosť. Rovnako sme podali sťažnosť voči uzneseniu o vznesení obvinenia. Tam bude rozhodovať Generálna prokuratúra SR, pretože uznesenie vzniesol krajský prokurátor a tu pri rozhodnutí OS Bratislava III bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave (KS),“ povedal pre TASR obhajca Petra Sch. Ján Gereg.

Zatýkalo sa už predtým

Sudca predtým rozhodol, že vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Č., Pavol Ď. a Milan S. budú rovnako väzobne stíhaní. V prípade ďalšieho obvineného vyšetrovateľa NAKA prerušil sudca pre prípravné konanie rozhodovanie do štvrtka do 13.00 hodiny. Trojica podala rovnako, ako Peter Sch. voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať tiež KS v Bratislave.

Milana S. zobral sudca do kolúznej väzby. Jána Č. a Pavla Ď. zobral sudca zobral do väzby z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby.

Rozhodoval v stredu

Sudca začal rozhodovať v stredu od 18.00 hodiny. „Sudca vypočul v rámci prípravného konania niektorých z obvinených a zatiaľ všetkých zobral do väzby s tým, že u všetkých konštatoval dôvody väzby tak ako boli navrhované prokuratúrou a preto boli podané sťažnosti. Všetci štyria podali sťažnosť,“ potvrdil médiám prokurátor Chylo.

Kvarteto vyšetrovateľov NAKA a Petra Sch. zadržali vyšetrovatelia ÚIS v pondelok (13. 9.). Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM