Ilustračný obrázok k článku Búrlivé reakcie: Matovič zrejme klamal! Opozícia vyzýva Hegera, aby konal
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Búrlivé reakcie: Matovič zrejme klamal! Opozícia vyzýva Hegera, aby konal

Slová prezidentky Čaputovej o tom, že Rusi žiadajú vrátiť dodávky Sputnika V z iných dôvodov, ako hovoril I. Matovič, vyvolali búrku na politickej scéne.

Aktualizované MI Politika
Aktualizované MI Politika

Búrlivé reakcie: Matovič zrejme klamal! Opozícia vyzýva Hegera, aby konal

Slová prezidentky Čaputovej o tom, že Rusi žiadajú vrátiť dodávky Sputnika V z iných dôvodov, ako hovoril I. Matovič, vyvolali búrku na politickej scéne.

Ilustračný obrázok k článku Búrlivé reakcie: Matovič zrejme klamal! Opozícia vyzýva Hegera, aby konal
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Niektorí to hovoria na plné ústa, iní ešte s otáznikom. Zásadná otázka však je, či Igor Matovič po návrate z Moskvy klamal o dôvodoch, pre ktoré ruská strana žiada vrátiť dodávky ich vakcíny. Úplne jednoznačné sú však požiadavky, aby sporná zmluva bola zverejnená.

Mohlo by vás zaujímať

Kto je tu klamár?

Koaliční partneri zatiaľ vyčkávajú na vysvetlenie ministra financií, ktoré by malo prísť už popoludní. Opozícia a odídenci z koaličných radov si však servítku pred ústa nedávajú.

„Igor Matovič podľa všetkého klamal. Je to smutné, hlavne to, že to už nikoho vlastne neprekvapuje,“ napísal na Facebooku poslanec Miroslav Kollár, ktorý odišiel zo strany Za ľudí.

Tomáš Drucker z mimoparlamentnej Dobrej voľby je presvedčený o tom, že šéf OĽaNO skutočne nehovoril pravdu. Na Facebooku sa pýta, ako je možné, že je ešte stále ministrom a pridáva aj výzvu: „Pán premiér Heger, ukážte, že ste skutočným premiérom a odvolajte ho!“

„Som šokovaný!!! Igor Matovič klamal. Kto by tomu veril? Ak Eduard Heger práve nie je na ceste do prezidentského paláca, nech sa ani neunúva tváriť, že je premiér,“ ironicky píše ostrý kritik Igora Matoviča a manžel šéfky ŠÚKL-u Rado Baťo vo svojom poste.

Viac politických tém

Zmluva musí byť odtajnená

K téme sa na Facebooku vyjadril aj koaličný poslanec Alojz Baránik (SaS). Predpokladá, že v zmluve by mohla byť klauzula o tom, že všetky prípadné spory sa budú riešiť na ruskom arbitrážnom súde, čo považuje za jej najhoršie ustanovenie. Takto to majú v zmluve na nákup Sputnika V aj Maďari. „My vlastne ani nevieme, čo tá zmluva pre nás znamená. Predpokladám, že čokoľvek, čo si niekto na druhej strane zmyslí,“ uvádza A. Baránik.

„Je čas prestať zahmlievať, zatajovať a útočiť. Máme právo poznať jasné fakty a vidieť dokumenty,“ uviedol v statuse bývalý predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban.

Dodáva, že Igor Matovič a Marek Krajčí nakúpili Sputnik V za naše peniaze a preto ministerstvo zdravotníctva musí zmluvu náležitým spôsobom zverejniť bez ďalších odkladov a špekulácií. To isté si myslí aj Pavel Nechala, ktorý ako právnik dlhé roky spolupracoval s organizáciou Transparency International.

Expremiér reaguje

Aktualizované 14:55 Ak premiér Eduard Heger neodvolá z funkcie vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (obaja OĽANO), jeho odvolanie budú iniciovať nezaradení poslanci združení v mimoparlamentnej strane Hlas-SD na jednej z prvých parlamentných schôdzí po vyslovení dôvery vláde. Oznámil to predseda strany Peter Pellegrini počas štvrtkovej tlačovej konferencie.

Pellegrini vyjadril podozrenie, či dôvodom na vrátenie vakcíny náhodou nebolo to, že za ne Slovensko do výzvy nezaplatilo.

„Ak premiér nielenže nezverejní tieto zmluvy, ale nepodá ani návrh na odvolanie Matoviča z funkcie ministra financií, pretože on nielen že nezvláda funkciu ministra financií, ale ešte aj pácha obrovské medzinárodné reputačné škody tejto krajine a zdá sa, že aj ekonomické, tak chcem jasne povedať, že v blížiacom sa hlasovaní o vyslovení dôvery vláde SR (nezaradení, pozn. TASR) poslanci v Hlas-SD automaticky nezahlasujú za vládu Hegera, ale naozaj okamžite po tom, ako bude vyslovená dôvera tejto vláde, v ktorej bude naďalej sedieť Igor Matovič, strana Hlas-SD bude iniciovať ako jednu z prvých schôdzí návrh na odvolanie Matoviča z pozície ministra financií,“ uzavrel Pellegrini.

Ďalšie politické témy

Poznámka k zmluve o nákupe Sputnika V. Jej najhoršie ustanovenie je nepochybne to, ktoré je tu skopírované z maďarskej...

Posted by Alojz Baránik Právo a Sloboda on Thursday, April 15, 2021
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín