Ilustračný obrázok k článku Ikona, ktorá si podmanila aj Kennedyho: Slávna Marilyn Monroe zomrela pred 60 rokmi
23
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Ikona, ktorá si podmanila aj Kennedyho: Slávna Marilyn Monroe zomrela pred 60 rokmi

Ťažké detstvo, raketový úspech, aféry a strmý pád. Aj tak by sa dal v skratke opísať život a kariéra jednej z najväčších legiend Hollywoodu - Marilyn Monroe.

Magazín
Magazín

Ikona, ktorá si podmanila aj Kennedyho: Slávna Marilyn Monroe zomrela pred 60 rokmi

Ťažké detstvo, raketový úspech, aféry a strmý pád. Aj tak by sa dal v skratke opísať život a kariéra jednej z najväčších legiend Hollywoodu - Marilyn Monroe.

Ilustračný obrázok k článku Ikona, ktorá si podmanila aj Kennedyho: Slávna Marilyn Monroe zomrela pred 60 rokmi
23
Galéria
Zdroj: TASR/AP

V rokoch 1947 až 1962 účinkovala v troch desiatkach filmov a napriek tomu, že jej kariéra trvala len pätnásť rokov, jej filmy mali v tom čase zisk 200 miliónov dolárov, čo je v prepočte na rok 2017 dve miliardy dolárov. Herečka, modelka a speváčka Marilyn Monroe sa stala sexsymbolom a hviezdou Hollywoodu 50. rokov 20. storočia, ktorá však dodnes predstavuje pre mnohých ideál ženskej krásy.

„Hollywood je miesto, kde dostanete tisíc dolárov za jeden bozk a 50 centov za svoju dušu,“ povedala najpredávanejšia hollywoodska hviezda Marilyn Monroe, ktorá sa stala najväčšou ikonou v dejinách popkultúry.

Otca nepoznala

Marilyn Monroe, vlastným menom Norma Jeane Mortensonová sa narodila 1. júna 1926 v hlavnom meste filmového priemyslu – Los Angeles. Skutočnú rodičovskú lásku nikdy nepoznala a jej život sužovali rôzne malé i veľké drámy.

Aj napriek tomu, že v jej rodnom liste bol za otca zapísaný pekár Edward Morteson, ktorý zomrel, keď mala tri roky, biologický otec nie je známy, hoci sa to snažila zistiť.

Vydala sa ako 16-ročná

Jej mamou bola Gladys Pearl Bakerová, ktorá pracovala ako strihačka v štúdiách Columbia. Keďže trpela depresiami a dlhé mesiace trávila v psychiatrických liečebniach, malá Norma Jeane vyrastala opustená v detských domovoch a v pestúnskych rodinách až pokiaľ ju poslední pestúni ako 16-ročnú nevydali za suseda, 21-ročného Jima Doughertyho. Ich manželstvo trvalo štyri roky, do septembra 1946.

Jej druhým manželom sa stala v roku 1954 hviezda amerického bejzbalu Joe DiMaggio, manželstvo však vydržalo iba deväť mesiacov. V júni 1956 sa vydala za svetoznámeho dramatika Arthura Millera a hoci Marlin Monroe povedala, že „je to po prvý raz, čo som skutočne zamilovaná,“ spolu zostali len necelých päť rokov.

Prečítajte si tiež

Zrodila sa Marilyn

Počas druhej svetovej vojny pracovala v muničnej továrni. Tam krásu mladej ženy s gaštanovými vlasmi objavil vojenský fotograf David Conover. Na jeho odporúčanie sa prihlásila do modelingovej agentúry, kde jej poradili, aby si vlasy prefarbila na blond. Z modelingu zamierala Norma Jeane Mortensonová v roku 1949 do filmového priemyslu potom, keď si ju všimli v americkej filmovej spoločnosti 20th Century Studios. V tomto období si zmenila meno na Marilyn Monroe.

Prvá zmluva jej zaručovala 125 dolárov týždenne. Za komédiu Niekto to rád horúce (1959) o desať rokov neskôr už dostala štyri milióny dolárov.

Marilyn Monroe spočiatku dostávala malé úlohy, prvé väčšie prišli vo filmoch Asfaltová džungľa a Všetko o Eve (1950). V roku 1953 sa už stala najpredávanejšou hviezdou Hollywoodu. Diváci ju mohli vidieť napríklad v komédiách Páni majú radšej blondínky (1953), Ako si vziať milionára (1953) či Slamený vdovec (1955). Hlavnú úlohu si zahrala aj vo vážnych filmoch Niagara (1953), Rieka do nenávratna (1954) alebo Mustangy (1961).

Najväčší úspech však dosiahla ako pôvabná barová speváčka Sugar v nezabudnuteľnej a nestarnúcej hudobnej komédii Niekto to rád horúce (1959) po boku Tonyho Curtisa a Jacka Lemmona.

Ďalšie zaujímavé čítanie

Krátky a búrlivý život

Marilyn Monroe zápasila od útleho detstva so strachom, že sa jej zmocní psychická choroba, ktorá zničila nielen jej matku, ale aj starú mamu. Predstava, že „čo ak sama raz skončím ako moja matka“ ju prenasledovala celý život.

Pribúdali aféry a ľúbostné romány s rôznymi mužmi ako napríklad s jednou z najväčších hereckých hviezd 20. storočia Marlonom Brandom či s jednou z najväčších hudobných hviezd uplynulého storočia spevákom Frankom Sinatrom alebo s mužmi z najvyšších kruhov americkej politiky, vrátane amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Obdivovaná i obletovaná herečka, ktorá sa už počas svojho života stala legendou zomrela 4. augusta 1962 vo veku 36 rokov vo svojej vile v Los Angeles. Podľa polície išlo o samovraždu, ale otázniky nad jej úmrtím zostávajú dodnes.

Časopis Rolling Stone v novembri 2020 napísal: „S Marilyn Monroe zomrela najväčšia herečka, akú kedy Hollywood mal.“

Otestujte sa

Myslíte si, že božskú herečku dokonale poznáte? Overte si svoje vedomosti v našom zábavnom kvíze!

Kliknite SEM: TOP zaujímavosti zo života Marilyn Monroe v 10 otázkach

V kvíze sa vám postupne zobrazí desať otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Články, ktoré by ste nemali vynechať

Herečka Marilyn Monroe
23
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín