Monika Hanigovská Magazín

Katastrofický scenár na realitnom trhu: Dom už len ako LUXUS a s bytmi bude PROBLÉM!

Investičný odborník zverejnil scenár, ktorý má čoskoro nastať na českom trhu. Ako vyzerá budúcnosť nehnuteľností?

Ilustračný obrázok k článku Katastrofický scenár na realitnom trhu: Dom už len ako LUXUS a s bytmi bude PROBLÉM!
Zdroj: Dnes24.sk

Rozmýšľate nad kúpou bytu či domu, no čakáte, kedy spľasne bublina s nehnuteľnosťami? Je možné, že sa nižších cien tak skoro nedočkáte. Uznávaný český investičný odborník Vladimír Brůna zmapoval domáci aj európsky trh. Jeho predpoveď vám môže napovedať, ako sa bude zrkadliť investičný a realitný trh aj na Slovensku. Ak túžite „ísť do svojho“, jeho predpoveď vás asi nepoteší. Jeho prognóza platí pre český trh, ten však od toho nášho nie je taký odlišný.

Časovaná bomba

Vladimír Brůna pre iDnes.cz pripomenul, že Česko prechádza prudkým vývojom: „Vďaka nízkym sadzbám hypoték si aj menej majetní Česi mohli dopriať vlastnú strechu nad hlavou – od rodinných domov až po byty v lukratívnych častiach. To sa teraz zásadne mení, časovanou bombou sa navyše stávajú paneláky.“

„Výsledkom zmien bude prechod časti ľudí z rodinných domov do bytov, bude väčší záujem o menšie byty a tiež nastane rozmach nájomného bývania. Centrálna banka totiž v rámci boja s inflačnou krízou prudko zvýšila sadzby, čo sa prejavilo i v sadzbách hypoték, ktoré sa stávajú v mnohých prípadoch nedostupné,“ tvrdí Vladimír Brůna.

Uznávaný český investičný odborník poukázal na vysoký záujem o lacné hypotéky, ktoré „v posledných rokoch tiahli ceny nehnuteľnosti nahor,“ a pri tomto trende nezaostávali ani ceny bytov.

Ostane len drahý pozemok

„Byty v panelových domoch sú totiž najväčšou časovanou bombou, a to kvôli obmedzenej životnosti. Veľa z nich je teda v poslednej tretine svojej obývateľnosti. Predĺženie si často žiada finančne náročné opravy, na ktoré SVJ (Společenství vlastníků jednotek – poz. red.) nemajú vo fonde opráv dostatok peňazí. Pokiaľ bude treba paneláky časom strhnúť, popri nákladoch zostane vlastníkom na demoláciu v SVJ len drahý stavebný pozemok,“ pripomína Vladimír Brůna. V Česku nájdeme takýchto 80-tisíc panelákov, pričom ich „životnosť bola odhadovaná na 40 rokov,“ píše Brůna.

Čo paneláky na Slovensku?

Aj na Slovensku počas socializmu vyrastali panelové domy ako huby po daždi. Mnohé z nich už stoja pred prahom životnosti. Aspoň podľa architektov bývalého režimu, ktorí im stanovili 77 rokov. Iné už túto hranicu pokorili. Tejto téme sme sa venovali podrobne v minulosti.

„Budovy hromadnej bytovej výstavby mali stanovenú životnosť na 77 rokov, nešlo o stanovenie skutočnej životnosti. Tak napríklad otvorové výplne mali životnosť 40 rokov, bežné vonkajšie omietky 15 rokov, nátery 5 rokov,“ povedala pre Dnes24 riaditeľka TSÚS Zuzana Sternová.

„Všeobecne pre murované budovy bola stanovená životnosť 100 až 120 rokov. Životnosť sa vzťahovala najmä na technológiu zhotovovania nosných konštrukcií,“ vysvetlila.

Čo je podľa riaditeľky TSÚS najväčším problémom panelákových stavieb? Nájdete po prekliku TU.

Vlastníctvo bytov sa bude viac koncentrovať do rúk veľkých hráčov, myslí si Vladimír Brůna, a neostane len pri tom! Viac si prečítane na druhej strane.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM