Ilustračný obrázok k článku Kauza nákupu testov sa vyostruje: Pellegrini chce Matovičovu hlavu, Fico tvrdí, že KRADNÚ!
Zdroj: TASR/Pavol Zachar , TASR/Pavel Neubauer

Kauza nákupu testov sa vyostruje: Pellegrini chce Matovičovu hlavu, Fico tvrdí, že KRADNÚ!

Peter Pellegrini (Hlas-SD) apeluje na predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jána Rudolfa, aby odstúpil z funkcie v súvislosti s nákupom antigénových testov od trnavskej firmy. Pridal sa aj Smer-SD

han Politika
han Politika

Kauza nákupu testov sa vyostruje: Pellegrini chce Matovičovu hlavu, Fico tvrdí, že KRADNÚ!

Peter Pellegrini (Hlas-SD) apeluje na predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jána Rudolfa, aby odstúpil z funkcie v súvislosti s nákupom antigénových testov od trnavskej firmy. Pridal sa aj Smer-SD

Ilustračný obrázok k článku Kauza nákupu testov sa vyostruje: Pellegrini chce Matovičovu hlavu, Fico tvrdí, že KRADNÚ!
Zdroj: TASR/Pavol Zachar , TASR/Pavel Neubauer

Na odchod ho vyzval expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD v súvislosti s konštatovaním Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), že pri nákupe testov SŠHR porušila princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.

To isté chce od Matoviča

Ak tak Rudolf sám neurobí, podľa Pellegriniho by ho mala odvolať vláda na najbližšom rokovaní. Zároveň Pellegrini vyzval na odchod z funkcie expremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Avizoval, že v strane vyzvú ÚVO aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), aby preverili všetky nákupy testov či zriadenie mobilných odberových miest.

„Vyzývame predsedu SŠHR, aby sa vzdal svojej funkcie ako politické gesto,“ uviedol Pellegrini s tým, že tak má Rudolf doznať svoju chybu a prípadne aj ukázať, kto mu ju kázal spraviť alebo ho na to motivoval.

Podčiarkol, že súčasná vláda ľuďom sľubovala transparentnosť a efektívne narábanie s verejnými financiami. Ak šéf SŠHR neodstúpi sám, mala by preto podľa Pellegriniho konať vláda a premiér Eduard Heger (OĽANO) by mal dokázať, že svoje sľuby myslel vážne.

Hovorí o škandále

Prejaviť politickú zodpovednosť by mal podľa Pellegriniho aj minister Matovič. Myslí si, že Matovič by mal úplne odísť z verejného života. Hovorí o škandále najhrubšieho zrna. Matovič ešte ako premiér totiž podľa Pellegriniho prinútil ľudí na Slovensku dať sa testovať antigénovými testami kúpenými od trnavskej firmy Eurolab Lambda len preto, aby ich štát minul a aby tak mohla koalícia prihrať „kšefty“ spriaznenej firme.

„Igor Matovič sa ukázal ako človek, ktorý všetkých oklamal,“ poznamenal Pellegrini s tým, že pred voľbami sľuboval niečo iné a hral sa na „najspravodli­vejšieho zo spravodlivých“.

Čo sa deje na Slovensku?

Pridal sa aj Smer

Smer-SD chce vidieť účtovníctvo trnavskej firmy Eurolab Lambda, od ktorej vláda nakupovala antigénové testy. Hovorí o podozreniach, že vláda nenakúpila testy priamo od juhokórejskej firmy, od ktorej ich kupovala trnavská firma, len preto, lebo by sa pritom „nenabalila“. Predseda Smeru-SD Robert Fico zdôraznil, že vedenie trnavskej firmy je napojené na predstaviteľov vlády – na ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Zároveň avizoval, že pre podozrenia z poberania úplatkov zrejme bude strana opäť iniciovať odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

„Nikto nezmaže, že táto partia, ktorá dnes sedí vo vládnej koalícii, kradne na najcitlivejších veciach, aké si dnes viete predstaviť,“ vyhlásil Fico.

Niekto sa nabalil?

Strane tak podľa jeho slov neostáva iné, ako tlačiť na kompetentné inštitúcie, aby ukázali dokumenty a účtovníctvo trnavskej firmy. Fico sa pýta, za koľko nakupovala slovenská firma testy od juhokórejskej a prečo teda nekupovala Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR priamo testy od juhokórejskej firmy. Hovorí o „megazárobku“ a o tom, že sa na tom niekto „nabalil“.

Fico hovorí, že prvá zmluva SŠHR s trnavskou firmou hovorila o nákupe 10 miliónov testov, ďalšia o pol milióne a neskôr zas Ministerstvo hospodárstva SR kúpilo od tejto firmy 2,6 milióna testov.

V súvislosti s výnosmi tejto firmy a zmluvami uzavretými so štátom Fico skonštatoval, že to vyzerá, akoby firma nič iné ani nerobila. Nepochybuje, že testy od juhokórejskej firmy nakúpila podstatne lacnejšie.


Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Témy, ktoré sú aktuálne na PRETRASE

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín