Magazín Cestovanie

Lacné cigarety z Ukrajiny či iný suvenír z dovolenky? Dodržte pravidlá nákupnej turistiky!

So začiatkom letnej turistickej sezóny a uvoľnenými protipandemickými opatreniami umožňujúcimi cestovať do zahraničia vrátane takzvaných tretích krajín upozorňuje Finančná správa (FS) Slovenskej republiky na pravidlá dovozu tovaru.

Ilustračný obrázok k článku Lacné cigarety z Ukrajiny či iný suvenír z dovolenky? Dodržte pravidlá nákupnej turistiky!
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Na niektorý sa vzťahujú zákazy a obmedzenia, iný podlieha množstevným limitom. A to najmä v súvislosti s návštevou Ukrajiny, informovala hovorkyňa colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová.

„V cestnej a železničnej doprave celková hodnota tovaru dovážaného dospelou osobou nesmie prekročiť sumu 300 eur, v prípade osoby do 15 rokov je to suma 150 eur,“ uviedla s tým, že takto dovezený tovar má byť určený pre osobnú spotrebu cestujúceho alebo ako dar jeho blízkym, a tomu má zodpovedať aj jeho množstvo.

Množstevné limity, a tiež obmedzenie z hľadiska veku cestujúceho sa vzťahujú najmä na tabakové výrobky, alkohol a pohonné látky.

Tabak a alkohol

„Upozorňujeme, že povolený a od dovozných platieb je oslobodený dovoz 40 kusov cigariet, 20 kusov cigariek, desať kusov cigár a 50 gramov tabaku, dve spotrebiteľské balenia bezdymového tabakového výrobku, jeden liter tvrdého alkoholu nad 22 %, dva litre šumivého vína či nápoja s obsahom alkoholu do 22 %, respektíve úmerná kombinácia týchto tabakových výrobkov alebo alkoholických nápojov, štyri litre tichého vína a 16 litrov piva,“ ozrejmila Nimrichterová.

Tabakové výrobky a alkohol si však nesmie dovážať osoba mladšia ako 17 rokov.

V záujme ochrany zdravia, životného prostredia, spotrebiteľa a vnútorného trhu podliehajú zákazom a obmedzeniam aj potraviny a produkty rastlinného a živočíšneho pôvodu, prípravky na ochranu rastlín, chránené druhy rastlín a živočíchov i výrobky z nich, textil, obuv a iný tovar porušujúci práva duševného vlastníctva.

Čo je potrebné vedieť k letným dovolenkám?

Z tretích krajín nič pod zub

„Platí prísny zákaz dovozu mäsa, mlieka a výrobkov z nich, okrem sušeného dojčenského mlieka či špeciálnych potravín potrebných zo zdravotných dôvodov v množstve dvoch kilogramov,“ konkretizovala Nimrichterová s tým, že všetky výrobky živočíšneho pôvodu, ktoré nespĺňajú pravidlá, musí cestujúci po vstupe na územie Európskej únie (EÚ) odovzdať na úradnú likvidáciu.

V opačnom prípade sa vystavuje riziku pokuty alebo trestného stíhania. Bez platného rastlinolekárskeho osvedčenia je tiež zakázané privážať z tretích krajín kvety, osivo, sadenice, ovocie a zeleninu. Prípravky na ochranu rastlín musia byť autorizované na území Slovenska.

Pravidlá pre hotovosť

Ako tiež Nimrichterová pripomenula, od 3. júna platí nová európska legislatíva na množstvo peňažných prostriedkov prevážaných v hotovosti.

V prípade prevozu peňazí, obchodovateľných finančných nástrojov na doručiteľa, alebo komodít používaných ako vysokolikvidné uchovávatele hodnoty, akými je investičné zlato či mince s obsahom zlata v hodnote nad 10-tisíc eur cez hranice EÚ, cestujúci je povinný takýto tovar prihlásiť k colnej kontrole a vyplniť nový formulár.

Ilustračné foto, TASR

Dovolenka na Slovensku?

Dovolenka pri mori
49
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM