MI Politika

Medzinárodná FRAŠKA? Pellegriniho strana čelí posmeškom z PLAGIÁTU

Zora Jaurová z Progresívneho Slovenska tvrdí, že strana Hlas doslova odpísala časť českého Národného plánu obnovy a vydáva to za svoj materiál.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodná FRAŠKA? Pellegriniho strana čelí posmeškom z PLAGIÁTU
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Po odpísaných diplomovkách sa na politickej scéne rieši ďalší škandál s plagiátorstvom. Tentokrát mali odpisovať v strane opozičného lídra Petra Pellegriniho.

Hlas-SD predstavil vlastnú verziu Plánu obnovy ako alternatívu k dokumentu Matovičovej vlády. Problém je, že časť venovaná kultúre sa nápadne podobá na rovnaký dokument českej vlády.

Je to smiešne

Na problém upozornila na Facebooku Zora Jaurová z Progresívneho Slovenska, ktorá sa dlhé roky venuje práve kultúre a kreatívnemu priemyslu. Keď si prečítala Plán obnovy z dielne Hlasu, zostala skutočne prekvapená.

„Štyri oblasti, ktoré Hlas-SD navrhuje, sú vrátane detailov a pod-opatrení prakticky doslova opísané z návrhu českého Ministerstva kultúry pre Narodní plán obnovy,“ píše Z. Jaurová.

Svoje tvrdenie dokazuje aj priloženými linkami na slovenský a český dokument, kde si každý môže jej obvinenie overiť. Opozičná politička uznáva, že je v poriadku sa niekedy inšpirovať príkladmi zo zahraničia, ale všetko má svoje hranice.

Sekli sa?

„Doslovný prepis do slovenského kontextu je nezmyselný, nemá oporu v reálnej situácii a vyznieva až smiešne,“ píše Z. Jaurová.

Obzvlášť je to vidieť pri niektorých pasážach, kde Hlas navrhuje vznik špeciálneho oddelenia pre kreatívny priemysel, ktoré pritom na slovenskom ministerstve kultúry už dávno existuje.

Fungovalo aj v čase, keď šéfkou rezortu bola dnešná expertka Hlasu na kultúru Ľubica Laššáková, ktorá sa na tvorbe dokumentu podieľala.

Preto materiál z dielne Hlasu, ktorý mal pokoriť Matovičovu vládu, je podľa Z. Jaurovej len „bezduchým plagiátom českého návrhu.“ Obhajoba Ľubice Laššákovej je skutočne prekvapivá. A práve na jej vyjadrenie nás odkázala hovorkyňa Pellegriniho strany Patrícia Medveď Macíková, keď sme im zaslali otázky.

Všetci odpisujú

Krátko po zverejnení Jaurovej zistení zareagovala na Facebooku exministerka kultúry Ľubica Laššáková z Hlasu-SD. Tvrdí, že obviňovať jej stranu z plagiátorstva je politicky účelové a zjavné nepochopenie reálií. Samotné odpisovanie však nepopiera.

„Plán obnovy nie je umelecké dielo, ktoré má byť za každú cenu originálom. O pomoci a rozvoji kultúry dnes diskutujú všetky európske štáty, ktoré si vymieňajú skúsenosti a hľadajú efektívne riešenia. Zdôrazňujeme, nie originálne, ale efektívne,“ napísala Ľ. Laššáková.

Snaží sa obhajovať tým, že aj Česi mali odkopírovať svoje kultúrne návrhy od Švédov a tí zasa od Talianov. Nepodopiera to však žiadnymi odkazmi na konkrétne dokumenty.

„Hlas-SD vníma Plán obnovy ako realistický koncept, ktorý pracuje aj so zahraničnými podnetmi a aplikuje ich do slovenského ekonomického života,“ dodáva Ľ. Laššáková.

NIEKTO ODPÍŠE DIPLOMOVKU, INÝ ZAS PLÁN OBNOVY ✍️ Píše Zora Jaurová • Progresívne Slovensko. Strana Hlas včera...

Posted by Progresívne Slovensko on Wednesday, February 24, 2021

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM