MI Zo Slovenska

Polícia varuje: Množia sa letné vlámačky do bytov. Na TOTO si dávajte pozor!

Čas letných dovoleniek je hlavná sezóna dlhoprstých. Ak zanedbáte pár základných pravidiel, ľahko prídu na to, že nie ste doma a môžu vás vykradnúť.

Ilustračný obrázok k článku Polícia varuje: Množia sa letné vlámačky do bytov. Na TOTO si dávajte pozor!
Zdroj: Policajný zbor SR

Polícia SR zverejnila na Facebooku varovanie, že v týchto dňoch sa mimoriadne rozmohli vlámania do bytov. V Bratislave lupiči pracujú dokonca bez známok viditeľného násilia. Dokážu prekonať aj bezpečnostné zámky dverí a ukradnúť domáce cennosti. Policajti vysvetľujú, ako tejto situácii čo najlepšie predísť.

Vynaliezaví lupiči

Každé leto robí mnoho ľudí rovnaké chyby, ktorými upozorňujú zlodejov na svoju neprítomnosť. Z ich bytu či domu sa tak stáva magnet na lupičov.

„Páchatelia tipujú byty podľa prítomnosti majiteľov – sledujú či sa v byte svieti, či z bytu vychádza hluk a pod. Následne prekonajú bezpečnostné zámky dverí bez zjavného použitia násilia,“ uvádza policajný status.

Ďalšie rizikové znaky vašej neprítomnosti sú preplnená poštová schránka, či dlhodobo zatiahnuté žalúzie. Obzvlášť nerozumné je tiež avizovať svoju dovolenku vopred na sociálnych sieťach, či nahlas o tom rozprávať na ulici. Zbytočne tak na seba upozorňujete.

Aktuálne sa lupiči správajú pomerne vynaliezavo. „Z bytov si odnášajú lup v podobe šperkov a malých cenností, aby nevzbudzovali podozrenie susedov a okolia,“ upozorňujú policajti. A tam sa ich moderné taktiky nekončia.

Aktuality dňa

Všímajte si vchody

Podľa policajných skúseností si lupiči svoj záťah vopred dobre premyslia a pripravia. Najprv číhajú pri vchodových dverách, kým nepozorný sused či suseda vojde dnu a nevšimne si ich prítomnosť.

Následne znefunkčnia magnetický zámok vchodových dverí bytového domu nalepením cudzích predmetov, napr. filcových, či gumených podložiek.

Potom vniknú dnu a niekedy si vopred označia byt nenápadnou nálepkou na zárubňu alebo dvere. „V minulosti bolo zistené, že zlodeji si tak označovali byty, ktoré neskôr vykradli,“ upozorňujú policajti. Zároveň zverejnili fotografiu dvoch mužov, ktorí by mohli pomôcť objasniť aktuálnu vlnu vlámačiek.

Dobré rady

Čo teda experti radia, aby ste sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu po návrate z dovolenky? V prvom rade zbytočne neupozorňujte na svoj blížiaci sa odchod. Dohodnite sa so známymi alebo susedmi, aby vám vyberali poštu a občas prišli do vášho bytu rozsvietiť svetlá.

Mali by si tiež všímať, či sa okolo vášho domu nepohybujú podozriví cudzí ľudia a ak áno, treba ich odfotiť a ukázať sa im. Pocit prezradenia ich odradí.

„Nezaťahujte okná roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma,“ varujú policajti.

Absolútnym základom sú kvalitné bezpečnostné dvere a dobrý zámok. Na väčšinu certifikovaných dverí sú zlodeji prikrátki, prípadne sa rozhodnú skúsiť šťastie radšej pri menej zabezpečenom byte.

V rodinnom dome nezabúdajte, že ak máte dom prepojený vnútornými dverami s garážou, aj tá musí byť kvalitne zabezpečená. Samozrejmosťou by tiež malo byť pozatvárať všetky okná vrátane strešných.

Dôležité udalosti

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM