red . Technológie

Šokujúce svedectvá bez cenzúry: Telegram je oknom do vojnou zmietanej Ukrajiny

Telegram sa stal počas uplynulých dní dôležitým komunikačným i spravodajským kanálom. Obľúbili si ho nielen novinári, ale dokonca aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ilustračný obrázok k článku Šokujúce svedectvá bez cenzúry: Telegram je oknom do vojnou zmietanej Ukrajiny
5
Galéria

Odkedy na Ukrajine vypukla vojna, aplikácia Telegram sa stala v západnom svete veľmi populárnou. Ľudia denne scrollujú v kanáloch aplikácie, aby sa dozvedeli čo najviac informácií z diania na Ukrajine.

Správy v aplikácii sú totiž často doplnené o autentické foto a videozábery a dostupné sú skôr, ako sa dostanú do médií.

Treba však pripomenúť, že tieto informácie sú často ťažko overiteľné. Aplikácia Telegram je známa tým, že odmieta spolupracovať s vládnymi agentúrami jednotlivých krajín a obsah zdieľaný na platforme takmer vôbec nekontroluje a nezasahuje proti nemu.

Zdroj informácií

Napriek tomu sa stal Telegram jedným z hlavných zdrojov správ. Je dôležitým komunikačným i spravodajským kanálom. Na rozdiel od iných sociálnych sietí nie je na Telegrame žiadna reklama a tok informácií nie je riadený algoritmom. Aplikáciu si obľúbili nielen novinári, humanitárni pracovníci, ale dokonca aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho manželka.

Aplikácia je dokonca jedným z mála miest, kde majú Rusi prístup k nezávislým správam o vojne.

Ale, vzhľadom na to, že je veľmi málo kontrolovaná, je aj ornou pôdou pre dezinformácie a ruskú propagandu, ktorým sa tu dobre darí.

Samotný zakladateľ Telegramu len niekoľko dní po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, napísal, že Telegram sa „stále stáva zdrojom neoverených informácií“.

Bezpečnosť Telegramu

Tak, ako pri každej inej komunikácii, aj tu, a obzvlášť tu, sa núka otázka, či je platforma bezpečná. Telegram má povesť veľmi bezpečného nástroja. Viacerí experti sú ale skeptickí, keďže správy nie sú štandardne úplne zašifrované. „To znamená, že spoločnosť by teoreticky mohla získať prístup k obsahu správ alebo byť nútená odovzdať údaje na žiadosť vlády,“ vysvetľuje nezávislé rádio npr.

Eva Galperin z Electronic Frontier Foundation, medzinárodnej neziskovej organizácie v Spojených štátoch, ktorá obhajuje právo na slobodu slova, upozornila, že „existuje značné riziko ohrozenia alebo hacknutia telegramových systémov, ktoré by mohlo odhaliť všetky tieto rozhovory ruskej vláde,“ cituje právničku npr.

Čo ale málokto vie, je, že funkciu šifrovania Telegram v ponuke má. Ide o takzvané Tajné konverzácie, no používateľ musí funkciu manuálne zapnúť.

„Zlatý štandard šifrovania, známy ako šifrovanie typu end-to-end, kde ho vidí iba odosielateľ a osoba, ktorá správu prijíma, je v telegrame dostupný iba vtedy, keď je povolená funkcia tajného rozhovoru. Hlasové hovory a videohovory sú tiež úplne šifrované,“ vysvetľuje npr.

Skupinové rozhovory však nie sú šifrované end-to-end, a preto je podľa Galperin súkromie používateľov potenciálne ohrozené.

Prečítajte si aj

Vznik Telegramu

Telegram založili v roku 2013 dvaja ruskí bratia Nikolaj a Pavel Durov. Ako pripomína npr, 37-ročný Pavel je známy ako „ruský Mark Zuckerberg“, pretože spoluzakladal VKontakte, imitátora Facebooku.

Po tom, čo spojenci Kremľa v roku 2014 prevzali kontrolu nad sociálnou sieťou VKontakte, bratia z krajiny utiekli. Ruská spravodajská služba chcela od Pavla Durova, aby odovzdal údaje protikremeľských demonštrantov. Durov to odmietol urobiť, čo malo spustiť boj o kontrolu nad platformou. Nakoniec o ňu prišiel.

Po úteku z Ruska bratia založili Telegram ako spôsob komunikácie mimo obežnej dráhy Kremľa.

Teraz ho podľa npr prevádzkujú z Dubaja, údajne len s približne 30 zamestnancami, pričom väčšina vývojárov pracuje z Petrohradu. Telegram má dnes podľa Durova viac ako 500 miliónov aktívnych používateľov mesačne.

Rusko v roku 2018 Telegram zakázalo, no o dva roky neskôr tento zákaz zrušilo.

Článok pokračuje pod galériou.

Spoluzakladateľ aplikácie Telegram Pavel Durov
5
Galéria

V mobile, aj na desktope

Telegram funguje primárne vo forme mobilných aplikácií. Dostupný je v Obchode Play (Android), App Store (iOS) a aj na App Gallery (Huawei).

K dispozícii je aj webová aplikácia (WebK, WebZ). Do Telegramu sa ale musíte najskôr zaregistrovať na mobilnom zariadení, potom si Telegram prepojíte s desktopom z aplikácie (kliknete v ľavom menu na nastavenia a vyberiete možnosť zariadenia).

Registrácia prebieha s telefónnym číslom. Po zadaní overovacieho kódu, ktorý vám príde formou SMS správy, môžete začať aplikáciu používať. Po synchronizácii kontaktov z telefónu sa vám zobrazí zoznam známych, ktorí tiež využívajú Telegram a môžete si s nimi začať četovať alebo sa pridať do niektorého z kanálov či skupín.

Okrem četovania ponúka aplikácia možnosť odosielania príloh rôznych typov s maximálnou veľkosťou 2 GB, hlasové správy, livestreamy či preklad textu priamo v aplikácii. Počítajte ale s tým, že prostredie aplikácie v predvolenej konfigurácii nepodporuje slovenčinu. Tú si môžete po nainštalovaní aplikácie aktivovať na oficiálnych stránkach vývojárov stlačením tlačidla „Set language“.

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM