MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Pápeža uvidia len očkovaní Slováci. Čo to spôsobí?

Slovensko očakáva návštevu pápeža Františka. Zahraničné médiá si všímajú tvrdú podmienku, ktorú stanovila slovenská vláda - neočkovaní dostanú stopku.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Pápeža uvidia len očkovaní Slováci. Čo to spôsobí?
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Rozhodnutie slovenskej vlády vpustiť na podujatia s pápežom len plne zaočkovaných ľudí spustilo vlnu nevôle. Mnoho slovenských katolíkov sa pohoršuje a hovoria o diskriminácii ľudí, ktorí vakcínu z rôznych dôvodov odmietajú alebo sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať.

Zahraničné médiá však pripomínajú, že pápež je veľkým zástancom očkovania a jeho výroky sú veľavravné.

Samovražedné odmietanie

Talianska agentúra ansa.it informuje, že rozhodnutie vpustiť do blízkosti pápeža len vakcinovaných ľudí, má svoje racionálne dôvody. Ide o bezpečnosť ľudí i technické možnosti.

„Toto je jediný reálny spôsob, ako sa vyhnúť nutnosti drasticky obmedzovať počet účastníkov,“ cituje agentúra slová bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského.

Talianska agentúra zároveň pripája slová pápeža Františka, ktorý je známy ako veľký propagátor vakcinácie. On sám je očkovaný a považuje to za základný nástroj v boji s pandémiou.

„Pápež vyzval ľudí, aby sa nechali zaočkovať. Opozíciu voči vakcínam nazval samovražedným odmietaním,“ uvádza ansa.it.

Viac o návšteve pápeža

Už len pár dní

Pápež pobudne na Slovensku až tri dni a navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. Pre veriacich to bude nepochybne obrovská udalosť, a preto sa už teraz odhaduje, do akej miery bude pre nich motivačné, aby sa dali zaočkovať.

„Pápežova návšteva by mohla zvýšiť zaočkovanosť v krajine, keďže až 76 % Slovákov sa hlási ku kresťanstvu,“ píše portál euractiv.com, ktorý sa tiež téme venuje.

Zároveň však dodáva, že slovenskí veriaci by sa mali poponáhľať. Ak si cenia pápežovu blízkosť natoľko, že sa nechajú kvôli tomu zaočkovať, majú na to už len 11 dní. Len tak môžu stihnúť absolvovať obidve dávky vakcíny Pfizer alebo Moderna. Portál však zabudol na možnosť očkovania jednodávkovou vakcínou Johnson&Johnson.

Aj tako Slovensko zaujalo svet

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM