Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Lasica mal byť slovenským prezidentom! Bude chýbať…
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

SVET O SLOVENSKU: Lasica mal byť slovenským prezidentom! Bude chýbať…

Smrť Milana Lasicu oplakávajú aj v Česku, kde sa vďaka svojmu osobitému humoru stal rovnako populárnym hercom ako doma. Jeho skon mnohých dojal.

MI Svet o Slovensku
MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Lasica mal byť slovenským prezidentom! Bude chýbať…

Smrť Milana Lasicu oplakávajú aj v Česku, kde sa vďaka svojmu osobitému humoru stal rovnako populárnym hercom ako doma. Jeho skon mnohých dojal.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Lasica mal byť slovenským prezidentom! Bude chýbať…
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

O úmrtí slovenskej hereckej legendy informujú palcovými titulkami všetky významné české médiá. Mnohé uvádzajú, že Milan Lasica bol velikánom československej kultúry a aj on sám sa považoval za Čechoslováka. Úprimnú sústrasť vyjadrilo aj české ministerstvo kultúry.

Smrť na pódiu

Český portál idnes.cz informuje, že Milan Lasica zomrel vo veku 81 rokov priamo počas vystúpenia s bratislavskou skupinou Hot Serenaders v štúdiu L+S. Keď dospieval pieseň Ja som optimista, uklonil sa ešte párkrát divákom a skonal.

„Oživiť sa ho už nepodarilo. Dospieval, uklonil sa a zosunul sa k zemi,“ cituje idnes.cz slová jedného zo svedkov, ktorí sa na koncerte zúčastnili.

Akokoľvek je to veľká strata pre českú a slovenskú kultúru, rodinu a priateľov Milana Lasicu, predsa len je to pre herca vo vysokom veku krásna smrť. V tom sa zhoduje väčšina českých čitateľov, ktorí článok komentujú.

„Tak to bola derniéra, akú hocikto nemá. Budete nám chýbať, majstro! Veľká strata, ale pre herca asi najkrajšia smrť,“ predbiehajú sa českí čitatelia.

O Milanovi Lasicovi sa opakovane hovorilo, že vďaka jeho popularite a najmä vysokému kreditu v spoločnosti by bol ideálny kandidát na prezidenta. Niektorí si na to teraz spomenuli. „Vždy som tajne dúfal, že si ho Slováci zvolia za prezidenta,“ píše jeden český čitateľ. A ďalší slovenský komentujúci trefne reaguje: „Škoda, že nebol našim prezidentom. Vlastne bol. Nepísaným.“

Aj tako Slovensko zaujalo svet

Reaguje aj ministerstvo

Na smrť Milana Lasicu reaguje v českých médiách plejáda hercov, spevákov a umelcov. „Úprimnú sústrasť Magde a dcéram. Odpočívaj v pokoji, Milan. Bude mi chýbať Tvoj múdry humor a nadhľad," napísala herečka Dagmar Havlová na Instagrame.

Zareagovala aj česká speváčka Jitka Zelenková „Drahý Milan, navždy si Ťa budem pamätať ako galantného, vtipného, šarmantného, citlivého a nesmierne múdreho človeka…" napísala Zelenková.

Pridávajú sa však aj politici, hoci nie všetci. M. Lasicu si na sociálnych sieťach pripomenul bývalý český poslanec Miroslav Kalousek, český veľvyslanec v Luxemburgu Vladimír Bärtl, aj bývalý minister kultúry ČR Antonín Staněk.

„Smutná správa. Zomrel Milan Lasica. Muž bystrého humoru a noblesy, majster slova. Herec, spevák, autor, textár. Úprimnú sústrasť najbližším,“ uviedlo na svojom Facebooku české ministerstvo kultúry.

Najvýznamnejší český politik slovenského pôvodu – premiér Andrej Babiš, si na Facebooku uctil len smrť českého pesničkára Františka Nedvěda, ktorý zomrel v ten istý deň ako Milan Lasica. Viacerí komentujúci Babišovi pripomínajú, že ako pôvodom Slovák si mohol spomenúť aj na zosnulú legendu slovenskej kultúry.

„Lasica sa vždy považoval za Čechoslováka. Rozpad spoločného štátu kritizoval, ale robil to bez plačlivej nostalgie,“ dodáva idnes.cz.

Portál pripomína, že umenie Milana Lasicu ocenil v roku 2003 aj český prezident Václav Havel, ktorý mu udelil Medailu za zásluhy. Za celoživotný prínos slovenskej kinematografii získal čestnú cenu Slnko v sieti.

Zahraničie si nás všíma

Milan Lasica
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín