MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Starý spor ožíva. Kosovo nás opäť prosí o uznanie

Slovensko patrí medzi päť krajín EÚ, ktoré odmietajú uznať Kosovo ako nezávislý štát. Kosovský premiér sa však nevzdáva a opäť nás skúša obmäkčiť.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Starý spor ožíva. Kosovo nás opäť prosí o uznanie
Zdroj: TASR/AP

Otázka uznania Kosova bola kedysi veľkou politickou témou na Slovensku. Národne orientovaní politici ju používali na strašenie, že podobne by sa v budúcnosti mohli usilovať o nezávislosť aj slovenskí Maďari. Aj podľa zahraničných médií zostáva tento strašiak hlavným dôvodom, prečo je Slovensko naďalej neoblomné. A nie je v tom samo.

Európsky sen

Balkánsky portál B92 informuje, že Kosovo to stále skúša na päticu neoblomných krajín – Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko. Dôkazom sú nedávne rozhovory v Bruseli.

„Kosovský premiér Albin Kurti opäť tento týždeň v Bruseli požiadal týchto päť krajín, aby uznali nezávislosť Kosova. Podľa jeho slov by to viedlo jeho krajinu k európskej integrácii,“ uvádza B92.

Práve členstvo v Európskej únii je pre Kosovčanov veľký cieľ a väčšina obyvateľov tejto bývalej srbskej autonómnej oblasti takýto krok podporuje. Lenže bez uznania ich štátnosti od všetkých členov EÚ sa im to nikdy nepodarí. Zlomiť odpor pätice krajín bude mimoriadne ťažké, pretože pramení z ich vnútorných problémov.

Ďalšie správy o Slovensku vo svete

Teritoriálne obavy

Cyprus, Grécko, Rumunsko, Španielsko a Slovensko majú svoje vlastné viac-menej nespokojné menšiny na svojom území, a tiež čelia politickým snahám o určitú autonómiu alebo rovno o odtrhnutie.

„Pre tieto krajiny je dôležité, aby sa z Kosova nestalo akceptované pravidlo, ktoré by ohrozilo ich územnú integritu,“ uvádza B92.

Cyprus je už dnes rozdelený na dve časti a konflikt medzi po grécky hovoriacimi Cyperčanmi a Turkami obývajúcimi severnú polovicu ostrova sa stále nepodarilo úplne urovnať. Grécko podporuje Cyprus a okrem toho má aj blízke vzťahy s pravoslávnym Srbskom, čo len umocňuje jeho odhodlanie nikdy neuznať Kosovo.

„Aj pri Slovensku a Rumunsku hrajú úlohu tradične dobré vzťahy so Srbskom. Obe krajiny majú okrem toho na svojom území veľkú maďarskú menšinu, ktorá tiež mala v deväťdesiatych rokoch požiadavky na teritoriálnu autonómiu,“ dodáva balkánsky portál.

Aj takto píšu o Slovensku vo svete

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM