Magazín

Trápia vás návaly hladu? Možno aj vy robíte JEDNU chybu pred spaním

Aj vás trápia nočné výjazdy do chladničky? Vaše telo má na to pravdepodobne konkrétny dôvody. Dobrou správou je, že to môžete ovplyvniť.

Ilustračný obrázok k článku Trápia vás návaly hladu? Možno aj vy robíte JEDNU chybu pred spaním
Zdroj: pixabay.com , pixabay.com

Aj vám vo večerných hodinách akosi častejšie škvŕka v žalúdku? Neviete si odoprieť niečo dobré pod zub? Je možné, že je za tým ponocovanie. Telo zbavené spánku „hľadá energiu v jedle“, povedal lekár Christopher Rhodes, odborník na výživu pre portál Fox News Digital.

„Spánok a jedenie sú úzko prepojené aktivity, pretože sa tieto činnosti zapájajú do cirkadiánnych rytmov (ide o cyklus spánku a bdenia – poz. red.),“ doplnil odborník.

Stravovací vzorec

Veľakrát si to neuvedomujeme, ale telo podvedome trénujeme a pripravujeme na rôzne aktivity. To platí takisto v prípade spánku či stravovania. Prečo? Denný cyklus budujeme totiž na základe stravovacích či spánkových vzorcov. Nekvalitný spánok narúša hormonálnu signalizáciu – najmä kortizol, ktorý ovplyvňuje „rýchlosť metabolizmu a kľúčové hormóny leptín a ghrelín,“ tvrdí lekár. Tieto hormóny sú zodpovedné za kontrolu hladu a využívania energie.

Ponocovaním meníme hladiny hormónov a „mýlime telo“ a tak narúšame jeho biologický rytmus.

„Tieto nerovnováhy môžu spôsobiť nadmerný hlad a chute, pretože naše telo, zbavené spánku, sa snaží kompenzovať prijímaním väčšieho množstva energie z potravy,“ pripomenul odborník.

Odolajte!

Každé sústo pred spaním vyvolá príval energie a môže odštartovať túžbu po ďalšom jedle. „Malé občerstvenie zvyčajne aj tak nestačí na to, aby ste neprekročili prah nasýtenia. To môže viesť k väčšiemu hladu počas noci,“ pripomenul odborník. Posledné jedlo si preto doprajte aspoň štyrišesť hodín pred „šlofíkom“.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM