Magazín

Ukončí Al nadvládu ľudí? Stephen Hawking po smrti zanechal DESIVÚ predpoveď

Umelá inteligencia má zjednodušiť život. Obráti sa proti nám? Podľa slov geniálneho vedca je to možné.

Ilustračný obrázok k článku Ukončí Al nadvládu ľudí? Stephen Hawking po smrti zanechal DESIVÚ predpoveď
Zdroj: pixabay.com

Stephen William Hawking počas svojho života varoval ľudí pred umelou inteligenciou. Jeden z najlepších teoretických fyzikov od čias Einsteina veril, že AI môže ukončiť nadvládu ľudstva. Anglický fyzik, kozmológ a matematik sa tak vyjadril v čase, keď bola umelá inteligencia v plienkach.

Ako pripomína Ladbible, vedec bol so svojou predpoveďou ďaleko pred nami: V roku 2012 pre BBC povedal, že „vývoj úplnej umelej inteligencie by mohol znamenať koniec ľudskej rasy“.

Hawkingove slová sú viac ako mrazivé: „Sama by sa rozbehla (Al – poz. red.) a prepracovávala by sa väčšou rýchlosťou. Ľudia sú obmedzení pomalou biologickou evolúciou, nemohli by konkurovať a boli by prekonaní.“

Ako slimáky

Vedec veril, že Al by ľudstvo nemalo šancu predbehnúť ani sa jej vyrovnať. Ľudí v tejto súvislosti prirovnal k jednoduchým ulitníkom: „Môžeme čeliť explózii inteligencie, ktorá v konečnom dôsledku vyústi do strojov, ktorých inteligencia prevyšuje našu inteligenciu o viac, ako tá naša prevyšuje inteligenciu slimákov.“

Geniálny vedec varoval pred umelou inteligenciou niekoľkokrát. Urobil tak aj niekoľko rokov pred smrťou, keď svoju pozornosť nasmeroval na OSN. Pridal sa k ďalším deväťdesiatim deviatim expertom, ktorí v roku 2015 podpísali otvorený list. Upozorňovali v ňom pred nebezpečenstvami nekontrolovaného vývoja umelej inteligencie.

Najhoršia chyba

„Je lákavé zamietnuť predstavu o vysoko inteligentných strojoch len ako sci-fi, ale bola by to chyba – a potenciálne naša najhoršia chyba vôbec,“ pripomenul počas života svetoznámy vedec, ktorý skonal 14. marca 2018 vo veku 76 rokov.

Tak či onak, pravdou je, že umelá inteligencia sa uplatňuje v bankovníctve, školstve, zdravotníctve či napríklad v biznise a je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti nahradí mnohé profesie. Al sa vyvíja rýchlo načo zareagoval Európsky parlament, ktorý tento rok odklepol vôbec historicky prvý komplexný súbor pravidiel na reguláciu umelej inteligencie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM