Ilustračný obrázok k článku Už aj Matovič má svojho Kičuru so zlatými tehlami, hovorí Hlas
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Už aj Matovič má svojho Kičuru so zlatými tehlami, hovorí Hlas

Opozícia upozorňuje na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie, podľa ktorého štát nenakupoval antigénové testy v súlade so zákonom. Budú padať hlavy?

MI Politika
MI Politika

Už aj Matovič má svojho Kičuru so zlatými tehlami, hovorí Hlas

Opozícia upozorňuje na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie, podľa ktorého štát nenakupoval antigénové testy v súlade so zákonom. Budú padať hlavy?

Ilustračný obrázok k článku Už aj Matovič má svojho Kičuru so zlatými tehlami, hovorí Hlas
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Zdá sa, že vládna koalícia má svoju prvú skutočne veľkú kauzu súvisiacu s nezákonným verejným obstarávaním. Správa štátnych hmotných rezerv porušila princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania pri troch zákazkách na nákup antigénových testov. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale opozícia už žiada hlavu Igora Matoviča.

Kto za to môže

Hoci porušenia zákona sa mali dopustiť štátne hmotné rezervy na čele s nominantom SaS Jánom Rudolfom, opozičný Hlas-SD žiada o vyvodenie zodpovednosti nielen Jána Rudolfa, ale aj ministra financií Igora Matoviča.

„Vyzývame Igora Matoviča, aby teraz ako prejav svojej politickej zodpovednosti oznámil odchod z funkcie aj z politického života. Toto je škandál najhrubšieho zrna a on je pôvodca tohto kšeftu,“ uviedol Peter Pellegrini.

Naráža na fakt, že iniciátorom celoplošného testovania bol práve líder OĽaNO. Okrem toho tvrdí, že existuje prepojenie medzi majiteľom firmy Eurolab Lambda, ktorá spornú zákazku získala, a Igorom Matovičom.

Aj podľa Roberta Fica je majiteľ Eurolab Lambda zároveň cez inú firmu spolumajiteľom súkromnej školy, do ktorej chodia deti Igora Matoviča. V orgánoch tejto školy v minulosti pôsobila aj Pavlína Matovičová.

„Klamú a kradnú ako straky,“ vyhlásil na adresu koalície Robert Fico.

Igor Matovič však opakovane odmietol, že by tieto súvislosti znamenali jeho prepojenie na danú trnavskú firmu. V parlamente vyhlásil, že ide len o náhodu, ktorá sa v jednom meste môže stať. Je to to isté, akoby niekto tvrdil, že Peter Pellegrini je prepojený na spoločnosť J&T, pretože si v Bratislave kúpil byt od firmy, ktorá je blízka J&T a tiež sídli v Bratislave.

Testovanie na Slovensku

Matovičov Kičura

Robert Fico svorne s Petrom Pellegrinim poukazujú na to, ako firma Eurolab Lambda zázračne navýšila svoj zisk v čase, keď získala štátnu zákazku na testy. Kým v roku 2019 mala zisk len zhruba 32-tisíc eur, o rok neskôr to už bolo 3,8 milióna eur.

„Teraz už má aj Matovič svojho Kičuru. Za 3,8 milióna eur sa dá nakúpiť naozaj veľa zlatých tehličiek. Toto je koniec legendy o čestnom Igorovi,“ tvrdí Erik Tomáš z Hlasu-SD.

Narážal tým na kauzu dnes už obvineného bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru (na fotografii dole), u ktorého polícia našla v trezore zlaté tehly. Igor Matovič často používa tento príklad na ilustráciu korupcie predchádzajúcej vládnej garnitúry.

Hlas-SD chce teraz požiadať Najvyšší kontrolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie, aby spätne preverili aj všetky ostatné nákupy a zákazky v súvislosti s pandémiou.

Matovič vylúčil väzby

Úrad vlády odmieta „nabaľovanie sa“ na verejných zákazkách. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytla Ľubica Janíková, hovorkyňa premiéra Eduarda Hegera.

Janíková pripomenula, že expremiér a minister financií Igor Matovič vylúčil väzby na trnavskú firmu, ktorá antigénové testy zabezpečovala.

„Jediné spojenie medzi Igorom Matovičom a predmetnou firmou je, že majú svoje bydlisko, respektíve sídlo v Trnave,“ uviedla Janíková v stanovisku. Podotkla, že „nabaľovanie sa“ na verejných zákazkách bolo typické pre vlády Fica a Pellegriniho.

„Dôkazom je celá plejáda ich nominantov, ktorí sa dnes navzájom udávajú a sedia obvinení v kolúznej väzbe,“ dodala.

„Pánovi Ficovi a Pellegrinimu treba pripomenúť bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv, pána Kičuru, ktorý mal svoj pochybný poklad uložený v zlatých tehličkách a dnes je trestne stíhaný. Obom odporúčame, aby spolupracovali s políciou pri odhaľovaní trestnej činnosti svojich nominantov,“ dodala hovorkyňa v stanovisku.

Štátne rezervy sa bránia

Nie je pravda, že SŠHR podľa ÚVO trikrát nakupovala antigénové testy v rozpore so zákonom. Úrad konštatoval porušenie len v jednej zo štyroch zákaziek a aj s tým SŠHR nesúhlasí, netýkalo sa to pritom zmluvy s trnavskou firmou Eurolab Lambda.

Vyhlásil to predseda SŠHR Ján Rudolf na stredajšej tlačovej konferencii. Rudolf sa preto ohradil aj voči vyjadreniam opozičných predstaviteľov a lídrov strán Smer-SD a Hlas-SD.

Od bývalých premiérov očakáva viac ako to, že si prečítajú len titulky v médiách. „Ide ich rozhodiť. Ale ÚVO povedal, že sme nepochybili. Žiaľ, ÚVO nebrnká na ich strunu,“ podotkol a vyzval ich, aby si prečítali rozhodnutie ÚVO.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Viac o pandémii na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín