Monika Hanigovská Recept na dnes

Začína zber liečivej bazy: Pripravte si limonádu, džem alebo chutný vyprážaný dezert

Pozbierajte a zužitkujte to, čo nám práve teraz ponúka príroda. Bazu čiernu môžete vypiť, natrieť si ju na chlebík alebo aj opiecť.

Ilustračný obrázok k článku Začína zber liečivej bazy: Pripravte si limonádu, džem alebo chutný vyprážaný dezert
7
Galéria

Na bazu čiernu nedali dopustiť už naši predkovia. Využite aj vy poklad z prírody a skúste si pripraviť niekoľko chutných a zdravých receptov.

Liečivá baza

Pozrime sa však najprv v skratke na to, prečo by nemala chýbať v našom jedálničku. Tradičná liečivá rastlina má protizápalové a antioxidačné účinky, ochraňuje telo pred vírusmi a baktériami, znižuje hladinu cukru v krvi a bojuje proti stresu a napätiu.

Vedeli ste, že jej kvety a plody sú účinné proti zápche, infekciám horných dýchacích ciest a pomáha aj pri problémoch s trávením?

Zrelé bazové kvety obsahujú vitamíny B1, B2, B6, C, draslík, vápnik, fosfor, betakarotén, kyselinu listovú, aminokyseliny a ďalšie prospešné látky.

Kedy a ako zbierať

Zber bazového kvetu začína už koncom mája alebo začiatkom júla. To, že sú plne zrelé, spoznáte podľa ich prenikavej vône. No pozor, nikdy nezbierajte kvety počas upršaných dní, pretože dážď môže zmyť peľ, vďaka ktorému majú výraznejšiu vôňu aj chuť. Zbytočne netrhajte ani odkvitnuté súkvetie, ktoré má opadané alebo zažltnuté okvetné listy.

Odporúčame začať so zberom v skorých ranných hodinách, keď za rosy nevypadáva peľ. Bazové kvety nemusíte použiť len na prípravu osviežujúceho sirupu. Skúste si vyrobiť bazový džem, bazový čaj alebo kvety vypražte v cestíčku.

Pripravte si jednoduché recepty z bazy čiernej. Recept na limonádu, džem, čaj a vyprážanú bazu v cestíčku nájdete na druhej strane!

Ešte nemáte dosť? Skúste pečenú hrušku.

Zdroj: Dnes24.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM