Politika

Zvládli by sme prijať utečencov z Ukrajiny? V prípade núdze sme pripravení, tvrdí Naď

Ak to bude potrebné, Slovensko je pripravené zhostiť sa takejto úlohy. Minister obrany tvrdí, že to máme logisticky zabezpečené a aj bezpečnostne zaistené.

Ilustračný obrázok k článku Zvládli by sme prijať utečencov z Ukrajiny? V prípade núdze sme pripravení, tvrdí Naď
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko je v prípade zhoršenia napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a vypuknutia vojny pripravené hostiť vojnových utečencov z Ukrajiny. V stredu to v rámci zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli pre TASR potvrdil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Rumunsko, Poľsko aj Maďarsko, ďalšie krajiny susediace s Ukrajinou, ktoré sú zároveň aj členmi Severoatlantickej aliancie, už vyhlásili, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu sú pripravené prijať ukrajinských utečencov.

Pripravujú sa od vlaňajšieho októbra

Na otázku TASR, či je aj Slovensko ako priamy sused Ukrajiny, rovnako pripravené zhostiť sa tejto úlohy, minister obrany odpovedal, že Slovenská republika sa na túto možnosť pripravuje od vlaňajšieho októbra.

„Pripravujeme sa na to, že môže nastať situácia, keď príde na naše územie veľký počet utečencov z Ukrajiny. Chcem upozorniť, že v prípade, keby nastala taká situácia, tak to nie sú utečenci ekonomickí, migranti, ale vojnoví utečenci,“ vysvetlil Naď.

Spresnil, že je samozrejmé, že by sa Slovensko o nich adekvátne postaralo.

Máme to zabezpečené?

„Mali by sme to logisticky zabezpečené a aj bezpečnostne zaistené,“ opísal situáciu. Podľa jeho slov by to ani politicky nemal byť na Slovensku problém, lebo v takýchto prípadoch je „našou povinnosťou“ sa o utečencov postarať.

„Ale pevne všetci veríme, že k takej situácii nedôjde a že tá situácia sa vyrieši diplomaticky a politicky a nie vojensky,“ uviedol s odkazom na napätie na ukrajinsko-ruských hraniciach.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM