Monika Hanigovská Lifestyle

Aj vaša posteľ môže byť nebezpečným smetiskom: Viete, ako často prať posteľnú bielizeň?

Počas jedného spánku zo seba zhodíme milióny vrstvičiek kože. Aby toho nebolo málo, do postele si „nosíme vo veľkom“ aj baktérie a vírusy. Ešte sa vám v nej chce spať?

Ilustračný obrázok k článku Aj vaša posteľ môže byť nebezpečným smetiskom: Viete, ako často prať posteľnú bielizeň?
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Pre mnohých je spálňa najobľúbenejším miestom. Je to práve posteľ, ktorú si jej majitelia spájajú s relaxom, oddychom a samozrejme aj spánkom. No vedeli ste, že sa o ňu aj vy delíte s neviditeľnými návštevníkmi, pre ktorých ste aj zdrojom jedla?

Petriho miska

Vaša posteľ sa stáva miestom, kde doslovne hostíte iných. „Kombináciou potu, slín, lupín, odumretých kožných buniek a dokonca aj častíc jedla z nej robíme optimálne prostredie pre rast celého radu zárodkov, akými sú baktérie, huby, vírusy a dokonca aj drobné chrobáky,“ informuje o tom portál CNN na svojom webe.

V perinách sa môže udomácniť i staphylococcus aureus. „Ľudia ho môžu vylučovať z tela vo veľkom množstve, čo v praxi znamená, že je veľmi ľahké ho preniesť aj do vašej postele. Môže spôsobiť kožné infekcie, zápal pľúc a zhoršiť akné. Zlatý stafylokok žije na obliečkach a vankúšoch, výskum tiež ukazuje, že niektoré kmene sú odolné voči antibiotikám.“

Kŕmite roztoče

Počas spánku necháte denne v posteli približne 500 miliónov odumretých kožných buniek. Tie sú pochúťkou pre mikroskopické roztoče. „Malé zvieratká“ nám môžu spôsobiť rôzne alergie a dokonca astmu. Dlhšie otáľanie s výmenou posteľnej bielizne, znamená len jedno – znásobenie „neviditeľného problému“.

Aká teplota zabíja v práčke roztoče? Je to približne 55 ℃.

Problémom bývajú aj ploštice. „Prenášajú choroby, môžu spôsobiť svrbivé červené škvrny a pôsobiť na naše duševné zdravie, vrátane úzkosti, nespavosti a alergií.“ Tie však dokážu vyhubiť len profesionáli.

Vedeli ste aj o tomto?

Hygiena

Čo teda robiť, aby vás mikróby nezačali ohrozovať na zdraví? Jedinou cestou je správne a pravidelné pranie, pomôže aj hygiena. Ako často by ste mali meniť posteľnú bielizeň?

„Odporúčame prať posteľnú bielizeň každý týždeň (alebo aj častejšie, ak je to možné) – najmä ak trávite veľa času v posteli, spíte nahí alebo sa v noci veľa potíte,“ radí americký web.

Obliečky na vankúše je potrebné meniť každé dva až tri dni.

Tipy

Platí teda zásada, čím častejšie pranie, tým lepšie. No bojovať proti mikróbom môžete aj inak. Posteľné obliečky priam nasávajú vlhkosť a „lákajú“ ňou rôzne baktérie a roztoče. Ako tomu zabrániť? Jednoducho, vetrajte ich na slnku.

Zaostrite svoju pozornosť aj na matrace. Tie sú akousi skládkou odumretej kože, kúskov jedla, roztočov, plesní aj húb. Výborným pomocníkom je vysávač, postačí ho používať raz mesačne. No pozor, ak spávate na 10-ročnom matraci, mali by ste sa radšej poobzerať po novom.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Čo sa deje na Slovensku?

Ako často vymieňate posteľnú bielizeň?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM