han Zo Slovenska

Dve dávky bez problémov, TRETIA s vedľajšími účinkami: PREČO majú očkovaní problémy?

Podať posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je na Slovensku možné už po troch mesiacoch, tvrdí Ministerstvo zdravotníctva SR. Je však tretia dávka bezpečná?

Ilustračný obrázok k článku Dve dávky bez problémov, TRETIA s vedľajšími účinkami: PREČO majú očkovaní problémy?
Zdroj: TASR/AP

Odborníci tvrdia, že práve tretia dávka je tou najpodstatnejšou. Vysvetľujú to tým, že delta variant koronavírusu vyvolal na Slovensku ďalšiu vlnu a teraz sa dostáva k slovu mutácia omikron. Práve treťou vakcínou by sme sa pred covidom mali dostatočne ochrániť.

Lenže, prečo práve po podaní tejto dávky vakcíny majú mnohí ľudia vedľajšie účinky, ktoré po prvej a druhej dávke nemali. Na túto problematiku sa zameral aj portál tvnoviny.sk, ktorý oslovil odborníka a infektológa v jednej osobe, profesora Vladimíra Krčméryho.

Slová Krčméryho

Na webovej stránke TV Markíza poskytli aj reakcie ľudí, ktorí sa im ozvali s tým, že po treťom očkovaní mali nečakané problémy. Išlo o zimnicu, bolesti v kĺboch, zvýšenú teplotu, malátnosť, vytvorenie uzliny či bolesť v mieste vpichu.

„Registrujeme aj závažnejšie nežiadúce účinky najmä u tých ľudí, ktorí po prvej dávke prekonali symptomatický COVID a potom dostali ďalšie dávky. Ale aj u tých, ktorí sa dali zaočkovať po prekonaní ochorenia, čo je spôsobené tým, že perzistuje vysoká protilátková odpoveď po prekonaní infekcii. Ďalším vysvetlením je individuálna reakcia po prekonaní iných respiračných vírusov, kde môže byť skrížená protilátková odpoveď s nekovidovými komponentmi,“ vysvetlil Krčméry.

Kombinácia vakcín

Môže byť problémom to, že sa miešajú a kombinujú vakcíny? Krčméry tvrdí, že nie. Práveže poznamenal, že pri niektorých ľuďoch bolo účinnejšie to, že dostali tretiu dávku od iného výrobcu. „Niektoré štúdie ukazujú, že pri tejto takzvanej heterológnej vakcinácii, čiže kombinovaní vakcín, bola robustnejšia protilátková odpoveď,“ dodal.

Krčméry sa ešte pozastavil aj nad tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv pri druhej a tretej dávke štatisticky dostáva oveľa menej hlásení o nežiaducich účinkoch. Podľa neho je to preto, že ľudia sú lepšie poučení a vnútorne pripravení na možné vedľajšie účinky. "Vzhľadom na ich prekonanie pri prvej dávke ich neprežívajú tak citlivo,“ podotkol profesor.

Vyše 100 hlásení

Ako uvádzajú tvnoviny.sk, ku dňu 13.12. 2021 eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv 118 hlásení na nežiaduce účinky v súvislosti s podaním tretej dávky očkovacej látky na prevenciu ochorenia COVID-19.

„Celkovo doteraz absolvovalo na Slovensku tretiu posilňujúcu dávku vakcíny (Pfizer alebo Moderna) 534 598 ľudí,“ píšu tvnoviny.sk.

Ústav ešte doplnil, že najviac hlásení po tretej dávke sa týkalo pacientov medzi 60 – 69. rokom života. Kauzálne potvrdené úmrtie po podaní tretej dávky štátny ústav neeviduje.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM