Ilustračný obrázok k článku Fico už toho má dosť: Vláda sa všetkým ide vysmiať do očí, nevylučujeme DEMONŠTRÁCIU!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Fico už toho má dosť: Vláda sa všetkým ide vysmiať do očí, nevylučujeme DEMONŠTRÁCIU!

Režim na hraniciach ľuďom nedá spávať. Opozičnému Smeru-SD na čele s Robertom Ficom už dochádza trpezlivosť a začal spomínať silové prostriedky.

Politika
Politika

Fico už toho má dosť: Vláda sa všetkým ide vysmiať do očí, nevylučujeme DEMONŠTRÁCIU!

Režim na hraniciach ľuďom nedá spávať. Opozičnému Smeru-SD na čele s Robertom Ficom už dochádza trpezlivosť a začal spomínať silové prostriedky.

Ilustračný obrázok k článku Fico už toho má dosť: Vláda sa všetkým ide vysmiať do očí, nevylučujeme DEMONŠTRÁCIU!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Opozičný Smer-SD kritizuje postup vlády v súvislosti s režimom na hraniciach po pozastavení účinnosti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Ústavným súdom (ÚS) SR.

Čo namieta

Namieta, že v Zbierke zákonov ešte nebola uverejnená forma rozhodnutia vydaná Ústavným súdom.

Vláde a rezortu zdravotníctva vyčíta, že kým súd pozastavil účinnosť vyhlášky o povinnej karanténe, vláda ju plánuje zaviesť inou vyhláškou.

Predseda strany Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii nevylúčil opätovné obrátenie sa na ÚS a hovoril aj o možnosti celonárodnej demonštrácie.

Príprava na výsmech

„Dňom uverejnenia v Zbierke zákonov prestane platiť účinnosť tejto vyhlášky. Prečo to neurobili? Lebo sa pripravujú na to, že sa vysmejú do očí ÚS,“ skonštatoval Fico s tým, že kým ÚS pozastaví účinnosť jednej vyhlášky, vláda už chystá druhú, ktorá opäť zavedie karanténu a bude ešte prísnejšia voči zaočkovaným len jednou dávkou.

Fico podčiarkol, že ÚS dal pozastavením účinnosti vyhlášky jasne najavo pochybnosti o vyhláške a o tom, či neporušuje ľudské práva.

„Potrebuje ešte nejaký čas, aby rozhodol o merite veci. Ale nemôže si vláda teraz povedať, že kašleme na ÚS a urobíme si, čo chceme,“ podotkol.

Viac správ o režime na hraniciach:

Ak chce však vláda takto pokračovať ďalej, Fico nevylúčil celoštátnu demonštráciu.

Silové prostriedky

„To je neúcta k ľuďom, neúcta k mŕtvym, k nevinným ľuďom. Nám neostane nič iné a prvýkrát budeme musieť použiť silové prostriedky. Jednoducho 1. septembra (Deň Ústavy SR, pozn. TASR) budeme oznamovať celoštátnu demonštráciu,“ vyhlásil líder strany.

ÚS rozhodol o pozastavení účinnosti vyhlášky ÚVZ, ktorá mala od 9. júla stanoviť povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých nezaočkovaných prichádzajúcich na Slovensko.

Prijal návrh 31 opozičných poslancov Národnej rady SR na ďalšie konanie v celom rozsahu, o samotnom súlade vyhlášky s Ústavou SR bude ešte rozhodovať. Vyhláška ÚVZ reagovala na vládnu aktualizáciu cestovného semafora.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Pre nezaočkovaných okrem výnimiek určila povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény s možným ukončením skôr s negatívnym RT-PCR testom.

Návrat ľudí

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) už avizoval, že novú vyhlášku k režimu na hraniciach majú zverejniť v piatok (16. 7.) a platiť má od pondelka (19. 7.).

Upraví sa ňou návrat ľudí, ktorí boli zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Už v prvý deň po návrate by mali mať možnosť dať sa otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu. Prechodné ustanovenia majú platiť dva týždne.

A vo fotogalérii nájdete aj zábery z nedávneho protestu pred Úradom vlády.


FOTO: archívne

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

OBRAZOM: Pred Úradom vlády protestoval dav
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín