Ilustračný obrázok k článku Kútsky les ako z iného sveta: Pripomína tropický prales, v ktorom bol aj Napoleon II.
8
Galéria
Zdroj: TASR/Vladimír Miček , pixabay.com

Kútsky les ako z iného sveta: Pripomína tropický prales, v ktorom bol aj Napoleon II.

Toto miesto je akýmsi magnetom. Okrem svojho vizuálu a množstva vzácnych zvierat je aj miestom, po ktorom kráčali osobnosti, ktoré sa navždy zapísali do dejín.

Monika Hanigovská Magazín
Monika Hanigovská Magazín

Kútsky les ako z iného sveta: Pripomína tropický prales, v ktorom bol aj Napoleon II.

Toto miesto je akýmsi magnetom. Okrem svojho vizuálu a množstva vzácnych zvierat je aj miestom, po ktorom kráčali osobnosti, ktoré sa navždy zapísali do dejín.

Ilustračný obrázok k článku Kútsky les ako z iného sveta: Pripomína tropický prales, v ktorom bol aj Napoleon II.
8
Galéria
Zdroj: TASR/Vladimír Miček , pixabay.com

Napoleon II. ako poľovník v lese

Lesom prechádzali aj panovníci. „Vieme toho len veľmi málo a to z rozprávania ľudí, ktorí už medzi nami nie sú,“ povedala nám učiteľka základnej školy v Kútoch Lucia Mihálová, no nevzdali sme sa, a naša redakcia sa pustila do pátrania po minulosti tohto miesta.

Pani Mihálová nás odkázala na odborníka. „Napoleon II., vnuk rakúskeho cisára Františka I. (uhorským kráľom bol v rokoch 1792 – 1835) v Kútoch skutočne poľoval v sprievode členov habsburského dvora spolu s cisárom, uvedeným Františkom I., a to 2. októbra 1821,“ vysvetlil nám historik a kustód Richard Drška.

Odkiaľ má takéto informácie? „O udalosti vieme vďaka tomu, že si mladý Napoleon viedol denník, kde poľovačku spomína,“ prezrádza nám ďalej odborník.

V obci sa traduje príbeh o tom, že tadiaľto prešla osvietená panovníčka, ktorá sa do dejín navždy zapísala ako veľká reformátorka. Uhorská a česká kráľovná, ktorá aktívne zasahovala do životov ľudí aj na našom území. Máme o tom dôkazy? Chceli sme vedieť viac.

„Či Mária Terézia navštívila aj Kúty, sa nedá s istotou potvrdiť,“ povedal R. Drška, no opísal nám aspoň to, ako to v tom čase vyzeralo.

Gaštany ako pamiatka

„Obec Kúty patrila v tom čase k Holíčsko – Šaštínskemu panstvu, ktoré v roku 1749 kúpil František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie,“ vysvetlil.

„V Kútoch malo panstvo okrem majera a panského hostinca aj vlastnú bažantnicu, a práve v nej sa konala časť spomenutej poľovačky. Obed, ktorý tiež Napoleon II. zachytil vo svojom denníku sa konal na vyvýšenine označovanej ako Hostoszárád na brehu rieky Moravy, na pamiatku čoho tam boli vysadené gaštany,“ informuje historik a kustód.

Vyvrátil ľudovú povedačku

História je však „odľahčená“ o jeden konkrétny moment. Traduje sa, že v Kútoch existoval most, cez ktorý prechádzala na koči samotná Mária Terézia. Ako to teda bolo?

„Most cez rieku Moravu skutočne v Kútoch kedysi existoval, ale bola to len lávka pre peších vybudovaná po vzniku ČSR po roku 1918. Most po ktorom by sa vozila na koči Mária Terézia je len fikcia, taký v Kútoch nikdy nejestvoval,“ vyvrátil túto ľudovú povedačku.

Denníky by prezradili viac

Podľa jeho slov je na škodu, že nepoznáme denníky členov cisársko – kráľovskej rodiny, či príslušníkov dvora z druhej polovice 18. storočia, kedy sa na území Holíčsko – Šaštínskeho panstva zdržiavali každoročne v letných mesiacoch, a teda je možné, že zavítali aj do Kútov.

Ostal nám len jeden zápisník a stromy. „Miesto obeda z roku 1821 označujú dodnes spomenuté gaštany, respektívne v súčasnosti ide samozrejme o mladšie stromy, ktoré vyrástli zo semien tých pôvodných,“ doplnil.

Hraničný kameň

Za pozornosť určite stojí aj hraničný kameň. Ten v tamojšom chotári dlho vymedzoval hranice Uhorska. Pamiatka však dlho neostala na svojom mieste.

„Hraničný kameň, ktorý označoval hranicu medzi Uhorským kráľovstvom a Moravským margrófstvom, žiaľ zničili lesní pracovníci firmy Lesy SR a dosiaľ nedošlo k jeho obnove. Hornú časť, kde bol pozostatok nápisu niekto ukradol a o osadenie prípadnej repliky nemajú Lesy SR alebo napríklad Obec Kúty záujem.“

Boli tu doma

„Ich prítomnosť na území dnešného severného Záhoria nebola ničím výnimočná, nakoľko tu cisársko – kráľovská rodina vlastnila svoje súkromné majetky, a to až do roku 1918,“ vraví R. Drška.

Podľa jeho slov sem niektorí členovia rodiny prichádzali častejšie a pravidelne, iní menej, niektorí vôbec. „Napríklad jeho veličenstvo František Jozef I. sa tu v roku 1902 zúčastnil veľkých vojenských manévrov, ktoré sa konali medzi Kútami – Holíčom – Senicou a bol ubytovaný v Šaštíne,“ dodáva na záver.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: YouTube.com
Malebné Kúty a okolie v OBRAZOCH
8
Galéria
Zdroj: TASR/Vladimír Miček
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín