Monika Hanigovská Magazín

Zbavte sa žltých škvŕn od potu na oblečení: LACNÉ TRIKY dokážu zázraky na počkanie

Ako odstrániť nepekné škvrny od potu? Nikdy to nebolo jednoduchšie.

Ilustračný obrázok k článku Zbavte sa žltých škvŕn od potu na oblečení: LACNÉ TRIKY dokážu zázraky na počkanie
Zdroj: TASR

Nejedného z vás dokážu znervózniť nevzhľadné mapy v podpazuší. Ak si prepotíte obľúbené tričko či košeľu, je to ešte nepríjemnejšie. No ak si na nich objavíte nepekné žlté škvrny, problém je ešte väčší. Viete, ako im predchádzať a účinne proti nim bojovať?

Nevetrajte ani opakovane neobliekajte, ale…

Ak sa spotíte, je potrebné škvrny dostať z oblečenia čo najrýchlejšie. Nenechajte na látke naďalej pôsobiť pot, ale oblečenie ihneď operte: „Ak sa vám na oblečení objaví škvrna od potu, je najlepšie ju riešiť čo najskôr. Rozhodne nenechávajte toto oblečenie iba vyvetrať, alebo dokonca neskúšajte škvrnu prežehľovať, škvrna by na oblečení zostala,“ vysvetľuje chemička Michaela Křivská pre český Blesk.

Chemička zároveň zdôraznila, že prepotené oblečenie by sme si nemali obliekať na druhý deň. Je v ňom usadený pot a oblečenie by rýchlejšie napáchlo.

Nechcete mať žlté škvrny? Vyberte správny produkt

Antiperspiranty obsahujú soli hliníka a tie redukujú potenie a zápach, no zároveň môžu byť príčinou žltých škvŕn. „Za nevzhľadné škvrny, ktoré nám ničia naše obľúbené kúsky, môžu napríklad hliníkové soli v antiperspiran­toch. Nielenže nám upchávajú póry a môžu spôsobovať podráždenie pokožky, môžu nám ale zapríčiniť aj bielu škvrnu na tmavom oblečení,“ opisuje chemička Křivská.

Podľa čoho vybrať správny účinný prostriedok proti poteniu, ktorý nezanecháva žlté škvrny? „Vyberajte dezodoranty, ktoré nie sú zafarbené. Žlté škvrny, ktoré sa dajú ťažko vyprať, často spôsobujú dezodoranty na základe masiel, olejov a voskov, ktoré majú prirodzenú svetlo žltú alebo béžovú farbu. Vyberajte teda radšej bezfarebné alebo krémovo biele deodoranty,“ vysvetlila pre Blesk.cz majiteľka ekologického e-shopu.

Čo však robiť, ak je oblečenie zažltnuté? Držte sa tohto postupu:

  1. Najprv oblečenie vyperte studenou vodou, teplá voda by škvrny zafixovala.
  2. Ak škvrny ostali, zmiešajte vodu a ocot v pomere 1:1, do tekutiny ponorte celé oblečenie a až potom ho preperte. Ak sú fľaky výrazné, najprv namočte len škvrny a nechajte pôsobiť cez noc. Tak, či onak, nezabudnite oblečenie vyprať. Ocot odporúčame použiť najmä na farebné oblečenie, pri bielom si namiešajte slabšiu koncentráciu.
  3. Skúsiť môžete i citrónový kúpeľ. Jeho príprava je jednoduchá, do približne litra vody pridáte asi 10 gramov kyseliny citrónovej. Nechajte približne hodinu pôsobiť a potom vyperte.
  4. Veľkým bojovníkom je aj soľ. Dobrou správou je, že je vhodná na bielu aj farebnú bielizeň. Namočte do vody znečistené miesta a posypte ich soľou. Nechajte pôsobiť počas noci, cez deň opäť zopakujte postup a potom oblečenie vyperte.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM