ts Recept na dnes Magazín

Máte mäsa plné zuby? Poradkyňa menuje (ne)výhody vegetariánstva + chutné RECEPTY

Je vegetariánstvo dostatočnou alternatívou k bežnému stravovaniu? O benefitoch aj nevýhodách nám porozprávala výživová poradkyňa Alica Andrašíková.

Ilustračný obrázok k článku Máte mäsa plné zuby? Poradkyňa menuje (ne)výhody vegetariánstva + chutné RECEPTY
3
Galéria

Jeseň je obdobím, kedy sa viacerí z nás zamýšľajú nad tým, ako pred chrípkovou sezónou posilniť imunitu či upraviť jedálniček.

Ak už máte mäsa plné zuby a túžite po zmene, jednou z možností je vegetariánstvo. Hoci tento typ stravovania nie je žiadnou novinkou, stále sa stretávame s rôznymi pochybnosťami, či je dostatočnou nutrične vyváženou alternatívou k bežnému stravovaniu.

O benefitoch aj nevýhodách tohto typu stravovania nám porozprávala výživová poradkyňa Alica Andrašíková. Okrem toho, že klientom pomáha natrvalo schudnúť bez hladovania, počítania kalórií a váženia potravy, je tiež dlhoročnou vegetariánkou. Jej rady vás presvedčia o tom, že vegetariánska strava môže byť plnohodnotnou náhradou klasickej stravy a vôbec nemusí byť fádna.

Pestrosť stravy

Vegetariáni prijímajú bezmäsitú stravu, zo živočíšnych produktov konzumujú iba mlieko, syry, jogurty a vajcia. Dôležité je, aby svoj jedálniček obohatili o špecifické zdroje vápnika, bielkovín, minerálov a stopových prvkov, ktoré ponúka mäsitá strava.

„Môj pohľad na vegetariánstvo je už od detstva veľmi pozitívny. Najpozitívnejšie vnímam ekologickú a etickú stránku tohto spôsobu stravovania. Sama som sa dala na vegetariánstvo už pred viac ako desiatimi rokmi a som s týmto stravovaním veľmi stotožnená. Postupne som sa rokmi dopracovala k pescetariánstvu, to znamená, že sem-tam sa v mojom jedálničku kvôli pestrosti vyskytne aj nejaká tá ryba, aj keď len naozaj výnimočne,“

Pri vegetariánskom stravovaní je podľa Alice dôležité rozmýšľať nad tým, čo jeme a či je naša strava dostatočne pestrá.

„To je koniec koncov dôležité aj pri bežnom stravovaní, ale ak chce človek z jedálnička vyradiť mäso, bolo by dobré si ho nutrične vynahradiť,“ upozorňuje výživová poradkyňa.

Práve na to nám vedia veľmi dobre poslúžiť rastlinné zdroje bielkovín, napríklad strukoviny, celozrnné výrobky, semienka či oriešky. „Pri pestrej vegetariánskej strave sa nemusíte obávať strašiaka menom „nedostatok bielkovín“. Práve naopak. Častokrát je príliš vysoké zastúpenie živočíšnej potravy z pohľadu zdravia aj na škodu. Odborníci odporúčajú ako vhodný kompromis pre bežných ľudí semivegetariánstvo, resp. reducetariánstvo, kedy človek čiastočne obmedzí živočíšnu stravu a nahradí ju rastlinnou,“ vysvetľuje Alica.

O výhodách aj nevýhodách vegetariánstva sa dočítate na druhej strane.

Prečítajte si aj

Chutné a zdravé recepty od výživovej poradkyne Alice Andrašíkovej
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM