Menili ste si občiansky, alebo budete mať v deň volieb svadbu? TIPY, ako postupovať
V prípade sobáša v deň volieb je logické, že zmena mena nevesty zaznamenaná na zozname voličov nebude a preukáže sa tak s občianskym, ktorým disponuje.
Volič vo volebnej miestnosti preukazuje svoju totožnosť platným občianskym preukazom (OP). Ak však občiansky preukaz mení, napríklad po sobáši, môže sa preukázať aj potvrdením od polície alebo žiadosťou o vydanie nového preukazu.
Divočina v Česku: Ľudia vyšli do ulíc, organizátor protestov chce ísť cestou Orbána, FOTO
Hrozná TRAGÉDIA v lese: Blízko Hrachova zomrel mladý muž, zasiahol ho konár stromu!
„Volič sa môže vo volebnej miestnosti preukázať aj potvrdením pracoviska Policajného zboru o občianskom preukaze alebo žiadosťou o vydanie občianskeho preukazu v prípade, že do dňa volieb mu nebol vyhotovený nový občiansky preukaz,“ uviedol hovorca.
Logický krok
V prípade sobáša v deň volieb je podľa slov Neumanna logické, že zmena mena nemohla byť zaznamenaná na zozname voličov a volička sa preukazuje s občianskym preukazom, ktorým práve disponuje.
„Jej meno za slobodna je totožné s menom, ktoré je uvedené v zozname voličov,“ doplnil. Poukázal pritom na uznesenie štátnej komisie pre voľby.
Tá konštatovala, že ak sa v deň volieb dostaví do volebnej miestnosti príslušnej podľa miesta trvalého pobytu občan SR s OP, ktorého platnosť uplynula, alebo obsahuje nesprávne či neplatné údaje (napríklad o adrese trvalého pobytu), okrsková volebná komisia môže takýto OP uznať za relevantný doklad na preukázanie totožnosti len v prípade voliča, ktorý je zapísaný v zozname voličov a ktorého totožnosť nevzbudzuje u členov okrskovej volebnej komisie pochybnosti.
ilustračné foto