Správy

Podľa Fica je Dušan Kováčik vo väzbe nezákonne: Stojí za ním aj po podaní obžaloby

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že bývalého špeciálneho prokurátora dostali do väzby prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Podanie obžaloby ho neprekvapilo.

Ilustračný obrázok k článku Podľa Fica je Dušan Kováčik vo väzbe nezákonne: Stojí za ním aj po podaní obžaloby
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prípad bývalého špeciálneho prokurátora je na súde neudržateľný a toto žiadny súd nemôže potvrdiť. Predseda Smeru-SD Robert Fico to uviedol v reakcii na informácie, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v utorok na Dušana K. obžalobu zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.

Tvrdí, že bývalého špeciálneho prokurátora dostali do väzby prokurátori ÚŠP a preto ho neprekvapilo, že podali obžalobu.

„Čo iné im zostáva, ak si majú stáť za vecami, ktoré napáchali,“ vyhlásil. Zopakoval, že Dušan K. je nezákonne väzobne stíhaný.

Prípad Dušana Kováčika

Dušana K. zadržali a obvinili 22. októbra minulého roka. Koncom marca ho obvinili aj v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku.

Tento týždeň plynula prokurátorovi ÚŠP zákonná lehota na podanie návrhu na predĺženie väzby Dušanovi K. Keďže je aktuálne podaná už obžaloba na súde, bude sudkyňa v zákonnej lehote rozhodovať o súdnej väzbe. Dušan K. od októbra nepožiadal o prepustenie z väzby.

Čítajte viac

Poberá 30 percent platu

Dušan K. sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora krátko po obvinení. Má aktuálne stále dočasne pozastavený výkon funkcie prokurátora a je služobne zaradený na trestnom odbore GP SR. Zo zákona poberá 30 percent platu. Druhý aprílový týždeň Skladan informoval, že generálny prokurátor SR Maroš Žilinka nezistil dôvody na zrušenie obvinenia Dušana K. Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Dušan K. sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru o vznesení obvinenia z 22. októbra 2020 v spojení s uznesením prokurátora ÚŠP o zamietnutí sťažnosti z 21. januára 2021.

Ďalšie obvinenie

Koncom marca Dušana K. obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Dušan K. mal prijať úplatok vo výške 50 000 eur od podnikateľa Petra K.

Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R. Polícia ho zadržala pri minuloročnej akcii Judáš. Čelí obvineniu z toho, že vynášal informácie o odposluchoch skupine sýkorovcov. V prospech gangu mal pracovať minimálne v rokoch 2000 až 2011.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Viac zo slovenskej politiky

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM