Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Slovensko si pripomína 75. výročie SNP, bude horúco do 34 stupňov

Dnešná pranostika hovorí: "Ak bude na sťatie Jána Krstiteľa pršať, pokazia sa orechy". Meniny majú Nikola a Nikolaj. Slnečno, na severe miestami búrky. Teploty 29 až 34 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Slovensko si pripomína 75. výročie SNP, bude horúco do 34 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 21 až 18 a najvyššie denné 31 až 34 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 20 až 15 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 20 až 16 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C.

Meniny má Nikola a Nikolaj

Ženské a mužské meno Nikola, Nikolaj majú francúzsky pôvod a v preklade znamenajú „víťazstvo“. Ak sa stretneme s nositeľmi tohto na Slovensku menej rozšíreného mena, oslovujeme ich Niki, Nika, a Nik, Nikino. Meniny oslavujú spolu 29. augusta.

Ľudia s uvedenými menami pôsobia na prvý pohľad ako flegmatici. Nevedeli by však žiť bez pevného cieľa. Sú stále bojovne naladení, no bojujú najmä sami so sebou. Ide o veľmi inteligentné bytosti, ktoré ale nemajú veľký záujem v spoločnosti sa blysnúť.

Na Nikoly, Nikolajov treba už od raného detstva pôsobiť tak, aby sa neuzatvárali do seba, ale aby brali do úvahy aj svoje okolie. Nedávajú veľmi najavo svoje city a priateliť sa s nimi je dosť ťažké. V dospelosti ich nájdeme prevažne na vedúcich postoch v súdnictve, obchode či vo vojenských funkciách.

Aj Nikoly a Nikolajovia majú v oblasti zdravia slabšie stránky – sú to kosti a pečeň.

Nikolu a Nikolaja ovplyvňujú planéty Jupiter a Mesiac. Ich šťastné farby sú modrá, biela a svetlozelená. Ochranné rastliny slez, šalvia, medovka, ochranné kamene granát, perla a nefrit.

Stalo sa doma

1526 – Odohrala sa bitka pri Moháči, v ktorej bola uhorská armáda Ľudovíta II. Jagelovského porazená tureckou armádou sultána Sulejmana II. Kráľ Ľudovít II. pri úteku zahynul bez toho, aby po sebe zanechal dediča trónu. Bitka bola začiatkom tureckého panstva v strednej Európe.

1541 – Turci obsadili Budín. Sultán Sulejman II. následne vyhlásil územie popri Dunaji až po Tisu za časť Osmanskej ríše. Budín sa stal centrom novej Osmanskej provincie.

1602 – Turci dobyli Stoličný Belehrad, korunovačné mesto uhorských kráľov.

1944 – Vypuklo Slovenské národné povstanie (SNP).

1949 – Uskutočnilo sa prvé vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) vo Zvolene pri príležitosti 5. výročia SNP.

1950 – Začala sa trojdňová tzv. Akcia R, keď boli zlikvidované ženské rehole.

2015 – Chodec Matej Tóth sa stal majstrom sveta na 50 km. Do cieľa na štadióne pekinského Vtáčieho hniezda (Čína) dopochodoval triumfálne s časom 3:40:32 po úžasnom sóle. Pre slovenskú atletiku vybojoval v samostatnej ére premiérový titul.

Stalo sa vo svete

1756 – Začala sa sedemročná vojna. Pruský kráľ Fridrich II. Veľký napadol Sasko, aby rozbil protipruskú koalíciu, ktorú utvorilo Rakúsko.

1831 – Po sedemročnej práci objavil Michael Faraday magnetickú indukciu.

1885 – Nemeckí konštruktéri Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach získali patent na motocykel.

1903 – V Nemecku v berlínskom divadle Apollo sa uskutočnila premiéra prvého zvukového filmu podľa gramofónového playbacku so synchrónnou projekciou – tzv. biophon – nemeckého vynálezcu Oskara Messtera.

1949 – V Sovietskom zväze (ZSSR) na atómovej strelnici v Semipalatinsku, ležiacom v Kazašskej sovietskej socialistickej republike, vykonal ZSSR prvý atómový test.

1960 – Jordánsky premiér Hazzá al Madžalí sa v Amáne stal obeťou bombového atentátu.

1965 – Pri Bermudách bezpečne pristáli americkí astronauti Charles Conrad a Gordon Cooper, ktorí strávili dovtedy najdlhší čas v beztiažovom stave, keď na palube Gemini 5 lietali okolo Zeme osem dní.

1966 – Britská hudobná skupina The Beatles uskutočnila v San Franciscu (Candlestick Park) svoj posledný spoločný verejný koncert. Zúčastnilo sa na ňom 25.000 divákov.

2005 – Hurikán Katrina dorazil do Golfského zálivu. Rýchlosť vetra dosiahla 225 km/h a deväťmetrovou búrkovou vlnou zdevastoval mesto New Orleans. Ničivý živel si vyžiadal 1330 obetí na životoch.

2010 – V západnej časti Indonézie po 400 rokov trvajúcom období relatívneho pokoja explodovala sopka Sinabung.

2012 – Strhujúcim otváracím ceremoniálom s tanečníkmi, ohňostrojmi i akrobaciou odštartovali v Spojenom kráľovstve v Londýne na Olympijskom štadióne najväčšie paraolympijské hry v histórii.

Skladba dňa

1958, Michael Jackson (rodený Michael Joseph Jackson), Gary, Indiana, USA. Pochádzal z deviatich detí Josepha a Katherine Jacksonových. Michael ako najmladší zo synov spolu so štyrmi bratmi zakladajú skupinu Jackson Five, podpisujú zmluvu s firmou Motown a sťahujú sa do Los Angeles. V decembri 1971 už dostáva 13-ročný Michael aj sólovú zmluvu s firmou Motown. Na tejto značke mu vychádza prvý sólový hit, skladba Got To Be There. Pod týmto názvom vyšiel v septembri 1971 aj jeho debutový sólový album. Vo februári 1980 dostáva Michael prvýkrát Cenu Grammy. Dva roky nato mal na túto cenu až 12 nominácií. Posledný novembrový deň roku 1982 vyšiel jeho najúspešnejší album Thriller, ktorého svetový predaj prevýšil sumu 100 miliónov kópií. Vo februári 2008 vyšiel v limitovanej reedícii k 25. výročiu prvého vydania. Úspešné boli aj albumy Bad (1987), Dangerous (1991) a HIStory (1995). Vydal desať štúdiových albumov, k diskografii patria aj tri desiatky rôznych kompilácií. Vo svete koluje osemsto miliónov platní s jeho nahrávkami. V americkom singlovom TOP 40 rebríčku mal 36 skladieb, trinásť z nich sa dostalo na prvé miesto, v anglickej TOP 40 hitparáde bodovalo 47 jeho piesní. Zomrel náhle 25. júna 2009 vo veku 50 rokov, iba pár dní pred návratom na koncertné pódiá. Po jeho smrti vyšla v decembri 2010 kompilácia Michael. V máji 2014 vyšiel album Xscape, na ktorom boli doposiaľ nevydané piesne.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM